Türk Dışişleri Bakanlığı, iki ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirimde bulunduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, şöyle dendi: “Tarafımıza Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak iki ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldı. Gemiler 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacaklar.”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Gruşko ise Karadeniz’de artan faaliyetlerden endişe duyduklarını kaydetti. Gruşko, Interfax’ta yer alan açıklamasında, Karadeniz’de savaş gemilerine ilişkin tüm hareketlerin Montrö Sözleşmesi’ne uygun olması gerektiğini söyledi.

Amerikan yayın kuruluşu CNN’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Ukrayna’ya destek için önümüzdeki haftalarda Karadeniz’e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini söyledi.

Adı açıklanmayan Pentagon yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırında askeri varlığını artırmasını dikkatle izlediklerini belirtti.

Pentagon yetkilisi, Amerikan donanmasının Karadeniz’de düzenli olarak faaliyet gösterdiğini ancak savaş gemilerinin konuşlandırılmasının Rusya’ya “ABD’nin gelişmeleri dikkatle izlediği” mesajı vereceğini kaydetti.

Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında keşif uçuşlarını sürdürdüklerini ve Rusya’nın Kırım’daki askeri faaliyetlerini takip ettiklerini söyleyen yetkili, “Sayıları artan Rus güçleri askeri bir harekata başlayacakları izlenimi vermiyor ancak koşullar değişirse, biz de yanıt vermek için hazır olacağız” dedi.


6 Nisan 2021

Zelenskıy: Donbas’taki savaşı bitirmenin tek yolu, NATO’ya üyelik

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın müdahalelerine karşı ülkesinin NATO üyeliğini gündeme getirdi. Zelenskiy bunun Rusya’ya verilmiş “gerçek bir mesaj” olacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, telefonda Ukrayna’nın doğusunda Donbas’ta tırmanan güvenlik durumunun görüştü.

Görüşmede Ukrayna’nın NATO’ya Üyelik Eylem Planı’nı almasının, Donbas’taki savaşı sona erdirmek için Rusya’ya hakiki bir işaret olacağı kaydedildi.

Volodımır Zelenskıy; “Son haftalarda, Rus işgal güçlerinin ateşkes ihlallerinin sayısını ve öldürülen Ukraynalı askerlerinin sayısını arttırmaya yönelik çok tehlikeli bir eğilime girdiklerini gördük.” dedi.

Ayrıca Jens Stoltenberg’e, Rusya’nın Ukrayna sınırlarına asker yığmaya devam etmesi ve saldırı eylemine hazır olup olmadıkları hakkında bilgi verdi.

Zelenskıy, İttifak’ın Ukrayna çevresindeki güvenlik durumuna gösterdiği ilgiden dolayı Stoltenberg’e teşekkür etti ve NATO üyesi ülkeleri Karadeniz’deki güvenlik konularına daha fazla dikkat etmeye ve Karadeniz bölgesindeki askeri varlıklarını güçlendirmeye çağırdı.

NATO kuvvetlerinin Karadeniz’de varlığının artmasını isteyen Zelenskıy, “Böylesine güçlü ve kalıcı bir (NATO) mevcudiyet, Rusya’nın bölgede artan askeri gücü ve ticaret taşımacılığını engellemesi konusunda caydırıcı olur” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna için NATO ile ilişkilerde en acil konunun İttifak üyeliği için bir Eylem Planı elde etme olasılığı olduğunu vurguladı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak Rusya yaşanan Donbas krizi ve NATO’nun kuruluşunun 72inci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin son yıllarda Avrupa’nın kalkanı haline geldiğini söyledi.


4 Nisan 2020

Ukrayna Genel Kurmay Başkanı: Biz Avrupa’nın kalkanıyız

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Homçak, Avrupa’nın uluslararası hukukla tanınan sınırlarının 2014te Rusya tarafından ihlal edildiğini, Ukrayna’nın ise son yıllarda Avrupa-Atlantik güvenliğine önemli katkı sağladığını belirtti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin NATO ile iş birliğine vurgu yapan Homçak, “Ukrayna dışında Avustralya, Gürcistan, Ürdün, Finlandiya ve İsveç’in de NATO genişletilmiş fırsatlar ortağı” statüsüne sahip olduğunu hatırlattı.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhak ederek, kanlı bir savaş başlattığını belirten Homçak, “Devletimizin NATO’ya dahil olması yalnızca Ukrayna’yı değil, aynı zamanda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nü de güçlendirir. Son yıllarda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Avrupa’nın gerçek bir kalkanı haline gelirken, ülkemiz ise Avrupa-Atlantik güvenliğine önemli katkı sağlıyor” dedi.


2 Nisan 2021

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: yeni bir çatışma Ukrayna’yı mahveder

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov

Kremlin, NATO ülkelerinin Ukrayna’nın doğusuna birlik göndermesi halinde ek önlem alacaklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bölgede yeni bir çatışmanın “Ukrayna’yı mahvedeceğini” söyledi.

NATO’dan, Perşembe günü gelen açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın askeri varlığını artırmasından dolayı duyulan endişe dile getirilmişti.

NATO’nun açıklamasının ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ordusunun önemli bir bölümünün Donbas’ta bir “sıcak çatışmanın” ne kadar tehlikeli olduğunu anlamış göründüğünü ifade etti. Lavrov, ordunun ABD tarafından yönlendirilen Batılı devletlerce kışkırtılan politikacılar yoluyla provoke edilmemesini umduğunu söyledi. Lavrov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uzun olmayan bir süre önce demişti; bu açıklama hâlâ geçerli, Donbas’ta yeni bir savaş başlatanlar, Ukrayna’yı mahvederler” dedi.

NATO’nun Ukrayna’nın doğusuna asker göndermesi halinde güvenliği sağlamak üzere ek önlemler almaya mecbur kalacağını açıklayan Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Böyle bir senaryonun Rusya sınırlarına yakın bölgede gerginliğin artmasına yol açacağı aşikar. Pek tabii, bu Rusya tarafının güvenliğini sağlamak için ek önlemler almasını gerektirir” ifadelerini kullandı. Peskov, Moskova’nın Ukrayna’yı “tehdit etmediğini” de vurguladı. 


2 Nisan 2021

Rus paralı askerler ateş açtı: iki Ukrayna askeri yaralandı

Ülkenin doğusunda ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas’ta açılan ateş sonrasında iki Ukrayna askerinin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Müşterek Kuvvetler harekât merkezinden yapılan açıklamada; 2 Nisan sabah saat 7.00 itibariyle doğu cephe hattında Rus paralı askerlerinin ateş açması sonucu Ukrayna askerinin yaralandığı bildirildi. Rusya’nın ateşkesi uzatmadığı son 24 saat içerisinde Rus paralı askerlerinin 13 saldırının kaydedildiği belirtildi.

Ukrayna’nın doğusunda cephe hattındaki Ukrayna Birleşik Kuvvetler Karargâhı’nın sözcüsü Anna Novitska yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz gün içinde, 1 Nisan’da, Ortak Kuvvetler harekâtı alanında, Rusya Federasyonu silahlı oluşumları 13 kez ateşkesi ihlal etti. Düşmanca eylemler sonucunda, Müşterek Kuvvetler harekâtından yaralanan iki asker derhal bir hastaneye götürülerek kendilerine gerekli tıbbi yardım sağlandı. Yaralıların durumu iyi” dedi.

Rus paralı askerleri Ukrayna pozisyonları istikametine bir tanksavar füzesi fırlattığını belirten Novitska,“Özellikle, Piskiv mevkiinde operasyonel-taktik grubu “Vostok” un sorumluluk alanında, Rus paralı askerleri Minsk anlaşmaları ile yasaklanmış olmasına rağmen 82 ve 120 kalibrelik havanlarla ve Starohnativka, Avdıyivka ve Vodyane yerleşimlerinin yakınlarına ateş açtı. Azak Denizi kıyısındaki Priazovye, düşman, çeşitli sistemlerin ve küçük silahların el bombası fırlatıcılarından Ukrayna mevzilerine ateş etti.” diye konuştu.


2 Nisan 2021

Beyaz Saray: Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in Cuma akşamı Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’nın devam eden saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yinelediği bildirildi.

Beyaz Saray’ın web sitesinden yapılan açıklamada; “Başkan Joseph R. Biden, bugün Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü. Başkan Biden, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini teyit etti. Başkan Zelenskıy’nin yolsuzlukla mücadele ve Ukrayna halkına adalet, güvenlik ve refah sağlayan ortak demokratik değerlere dayalı bir reform gündemini uygulama planını desteklemek için yönetimin stratejik ortaklığımızı yeniden canlandırma taahhüdünü vurguladı. Liderler, bu reformların Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik emellerinin merkezinde olduğu konusunda anlaştı. Ayrıca, COVID-19 salgınını kontrol altına almak ve bölgede demokrasiyi güçlendirmek için yakın ABD-Ukrayna işbirliğinin önemini ele aldı.” denildi.

Görüşmede Biden’in Zelensky ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’nın yolsuzlukla mücadele ve reformların uygulanması başlığı dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here