Rus Hava Kuvvetleri’nin yetersiz kaldığı eleştirileri altında, Rusya ilk kez 28 Şubat’ta Sukhoi Su-34 ‘Fullback’ uçakları Ukrayna üzerinde uçarken görüldü.

Sosyal medya hesaplarındaki videoda Harkov bölgesi üzerinde en az yedi Su-34 uçağının uçtuğu görülüyor.

Su-34 uçakları Sovyet döneminden kalma Su-24 ‘Fencer’ın yerini almak amacıyla tasarlandı.

Su-34 ‘Fullback’ uçakları havadan karaya ve havadan havaya silahların taşınması için 12  pylon ile donatılmıştır.Uçaklar türene göre FAB-500T, BETAB-500ShP, ODAB-500PM, OFAB-250-270, ODAB-100-120, P-50T güdümsüz bombaları yanı sıra S-8OM, S-8KOM, S-8BM türevi güdümsüz roketler taşıyabilmektedir.

Güdümlü mühimmat olarak, R-27R1 (ER1), R-27T1 (ET1), R-73E ve RVV-AE havadan havaya füzeler, Kh-59ME, Kh-31A, Kh-31P, Kh-29T (TE), Kh-29L ve S-25LD havadan karaya füzeler, KAB-500Kr, KAB-500L, KAB-1500KR, KAB-1500L LGB güdümlü bombalar ve RBK-500 SPBE-D misket bombaları taşımaktadır.

Rusya Uzay ve Hava Kuvvetleri envanterinde operasyonel olarak 125 adet Su-34 Fullback uçmaktadır. Suriye’de bulunan Rus Kuvvetleri bu uçakları test etmekte ve saldırılarda kullanmaktadır.Uzak Doğu’da bulunan Komsomolsk-Khurba 277. Bombardıman Havacılığı Alayı, Ukrayna yakınlarındaki Rostov bölgesindeki Morozovsk’ta 559. Bombardıman Hava Alayı ve Ukrayna yakınlarındaki Voronej-Baltimor’da 47. Bağımsız Karma Havacılık Alayı bu uçaklar konuşlanmıştır.

Rusya’nın Ukrayna üzerinde hava sahasını kontrol ettiklerini açıklamalarına rağmen hava sahası üzerinde tam üstünlük sağladığı net değil. Özellikle Rusya’nın Ukrayna saldırısında Hava Kuvvetleri’nin çok zayıf kaldığı eleştirileri Rus basınında dile getirilirken, bu durumun Batılı ve ABD uzmanlarda ise şaşkınlığa sebep oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce ABD istihbaratı, Moskova’nın devasa Rus hava gücünün Ukrayna hava sahasını kontrol altına alacağı öngörmüştü. Ancak ilk altı gün sonrasında bu durumun gerçekleşmediği, Moskova’nın hava gücünü kullanma konusunda çok daha hassas davrandığı görüldü. ABD’li yetkililer Rusya’nın görünürdeki bu davranışı neyin tetiklediğini tam olarak açıklayamıyor.

Askeri uzmanlar, Rus hava kuvvetleri ile kara birlikleri arasında koordinasyon sıkıntısı olduğunu, kara birliklerinin hava savunma örtüsünün ulaşamayacağı kadar ileri gönderildiği yorumlarını yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here