ABD Başbakanı Biden’ın katıldığı Tokyo’da düzenlenen zirve toplantısı sonrasında Rus ve Çin savaş uçakları bölgede ortak devriye uçuşu gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleştirilen Quad zirvesi sonrasında Rus ve Çin savaş uçakları Asya-Pasifik bölgesinde gövde gösterisi yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleştirilen Quad zirvesi sonrasında Rus ve Çin savaş uçakları Asya-Pasifik bölgesinde gövde gösterisi yaptı.Rus Savunma Bakanlığı, Japon Denizi ve Doğu Çin Denizi üzerinde 13 saat süren ortak devriye uçuşuna Rus Tu-95 stratejik bombardıman uçakları ile Çin’den Xian H-6 jetlerinin katıldığını bildirdi.

Çin Savunma Bakanlığı da Japon Denizi, Doğu Çin Denizi ve Batı Pasifik’teki ortak hava devriyesinin her yıl gerçekleştirilen askeri tatbikatın bir parçası olduğunu duyurdu. Ortak hava devriyesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat’tan bu yana iki ülkenin düzenlediği ilk ortak askeri tatbikat oldu.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, Rus ve Çin uçaklarının Japon hava sahasına yaklaşmaları üzerine Japon savaş uçaklarının üslerinden havalandıklarını belirterek olayı “provokasyon” olarak nitelendirdi. Japonya, ABD, Avustralya ve Hindistan’ın da dahil olduğu Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (Quad) zirvesine ev sahipliği yapıyordu. Bakan Kishi, dört ülke liderlerinin katıldığı zirve gününde yaşanan olayla ilgili duyulan “derin endişe”nin Rusya ve Çin’e diplomatik kanallardan iletildiğini belirtti.

BİDEN’IN TAYVAN AÇIKLAMASI ÇİN’İ ÖFKELENDİRDİ

ABD Başkanı Biden’ın Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in saldırısı durumunda Tayvan’ı korumak için gerekirse askeri güç kullanacaklarını söylemesi Çin’de büyük öfkeye yol açmıştı. Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor.

Çin’in Tayvan’ı olası işgal girişiminden duyulan endişe Quad zirvesinin sonuç bildirgesine de yansıdı. Bildirgede Çin’in adı anılmadan “bölgede statükoyu değiştirme girişimleri”ne karşı uyarıda bulunuldu.

TATBİKATLAR AUKUS VE QUAD ANLAŞMASINA UYARI

Kasım 2021’de Çin ve Rusya savunma bakanlıkları Asya-Pasifik bölgesinde ortak stratejik hava devriyesi i gerçekleştirmişti.

Çin ve Rus ordularının yeni dönemde kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığını geliştirmeye ve ortak operasyonel yeteneklerini geliştirmeyi amaçladığını vurgulayan Çin Savunma Bakanlığı, ortak stratejik hava devriyesi küresel stratejik istikrarı korumak olduğunu söyledi.

Askeri uzmanlar ortak devriyelerin bölgedeki bazı ülkelerin AUKUS ve QUAD anlaşmalarına karşı bu ülkeleri ‘uyarmak’ olduğunu belirtiyor.

Bugüne kadar dört ortak stratejik devriye düzenlendi, ayrıca Çin ile Rus arasında Ekim ayında ilk ortak deniz devriyesi gerçekleşti.Ağustos ayında Kuzeybatı Çin’in Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nde ortak bir kara tatbikatıdı icra edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here