Rusya Savunma Bakanlığı, harbe hazırlık durumunu teftiş etmek amacıyla yaklaşık 5.000 paraşütçüyü acil olarak Güney Bölgesi ve Kırım’a gönderdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karadeniz kıyısında bulunan Novorossiysk’da konuşlu Rus Hava İndirme Birliklerinden Muhafız Dağ Hava Taarruz Tümeni askerleri, tatbikat kapsamında Krasnodar ve Stavropol Bölgeleri ile Kırım Cumhuriyeti’ndeki tatbikat menzillerine taşındığı belirtildi.

Bakanlık, manevralarda yaklaşık 5.000 personel ve 1.500 silah ve özel teçhizatın yer aldığını belirtti.

Harbe hazırlık tatbikatı Rus Hava İndirme Kuvvetleri Komutanı Albay-General Andrei Serdyukov başkanlığında yürütülüyor. Bu yılki son tatbikatta paraşütçü birliklerin teçhizatları ile toplanma alanlarına intikali ve acil alarm seviyesine geçme yöntemleri ve prosedürleri değerlendirildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 27 Eylül’de yapılan açıklamada, taktik tatbikat çerçevesinde Rusya’nın Krasnodar bölgesinden işgal altındaki Kırım Yarımadası’na hava indirme birliklerinin sevk edildiği bildirilmişti. 

Rus ordusunun, 27-29 Eylül tarihleri arasında, işgal altındaki Kırım’da yaklaşık iki bin askerin katılımıyla askeri tatbikatın düzenlediği bildirmişti. Hava indirme ve topçu askerlerinin katıldığı tatbikat, Kırım’ın Opuk poligonunda gerçekleştirdi.

Kaynak: TASS, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here