Deniz Kuvvetleri K.lığı ev sahipliğinde 18-28 Ekim 2021 tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilmesi planlanan NUSRET-2021 Davet Tatbikatı, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli ülkelerinin de yer aldığı 15 ülkenin katılımıyla başladı.

Mayın savaşına odaklanan 28 Ekime kadar sürecek olan Nusret 2021 tatbikatı, mayın harbinin planlaması, icra ve kıymetlendirilmesi konularında eğitim yapılması ve farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliği geliştirmek hedefleniyor.

Mayın Filo Komutanı Tuğamiral Refik Levent Tezcan düzenlediği basın toplantısında, katılımcılara mayın savaşı planlama ve yürütme konularında eğitim vermenin yanı sıra katılımcı ülkeler arasında birlikte çalışabilirliği geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Tatbikat üç safhada gerçekleştirilecek ilk safhada, Kuvvet entegrasyonu, liman eğitimleri ve komuta yeri tatbikatı (CPX), ikinci safhada Mayın Döküş Harekatı ve Mayına Karşı Tedbirler (MKT) son safhada ise tatbikat sonu kritiği ve Çanakkale liman ziyareti gerçekleştirilecek.

NUSRET 2021 tatbikatını, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye deniz unsurları katılırken, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Irak, Libya, Umman, Pakistan, Güney Kore Cumhuriyeti, Romanya ve Tanzanya gözlemci olarak katılıyor.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here