Rusya, Navalni protestolarına katıldıkları gerekçesiyle Almanya, İsveç ve Polonya’dan diplomatları “istenmeyen kişi” ilan etti, diplomatlardan ülkeyi terk etmeleri istendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, muhalif siyasetçi, Aleksey Navalni’yi destek gösterilerine

atılmakla suçladığı İsveç, Almanya ve Polonya’dan diplomatların sınır dışı edileceğini açıkladı.

Bakanlıktan Cuma günü yapılan açıklamada, cezaevinde bulunan Navalni’ye destek için düzenlenen “yasa dışı gösterilere” katılan diplomatların “istenmeyen kişi” ilan edildiği belirtildi. Açıklamada, diplomatlardan kısa sürede ülkeyi terk etmelerinin istendiği kaydedildi, ancak kaç diplomatın sınır dışı edileceği belirtilmedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, St. Petersburg’daki İsveç ve Polonya konsoloslukları ile Moskova’da Alman Büyükelçiliği’nde görevli diplomatların 23 Ocak’taki “izinsiz protestolara” katıldığının tespit edildiği belirtildi. Bunun “diplomatik statü ile bağdaşmayan ve kabul edilemez” bir tutum olduğu vurgulandı.

Ayrıca, konu ile ilgili olarak Avrupa Birliği (AB) üyesi İsveç, Polonya ve Almanya büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak protesto notası verildiği vurgulandı.

MERKEL TEPKİ GÖSTERDİ

Rusya’nın Alman, İsveçli ve Polonyalı diplomatları “istenmeyen kişi” ilan etmesi Almanya’da tepkiyle karşılandı. Moskova’nın adımının “gerekçesiz” olduğunu belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, diplomatların sınır dışı edilecek olmasını sert bir dille eleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Berlin’deki ortak basın toplantısında açıklama yapan Merkel, Moskova’nın bu tutumunun “Rusya’da gözlemlenen hukukun üstünlüğünden oldukça uzak olunmasının” başka bir yönü olduğunu söyledi. 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da diplomatların sınır dışı edilecek olmasının Rusya ile AB arasındaki ilişkilere zarar vereceğini belirtti. Maas, Rusya bu adımı gözden geçirmezsse, bunun “yanıtsız kalmayacağını” vurguladı. 

Rusya’nın Avrupalı diplomatları sınır dışı edeceğini açıklaması AB’de de tepkiyle karşılandı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Rusya’nın tutumunu “şiddetle kınadığını” belirtti. Rus hükümetinden kararını “gözden geçirmesini” isteyen Borrell, diplomatik teamüller ile bağdaşmayan bir tutum içinde olunduğu yönündeki suçlamaları da reddetti. 

Kaynak: AFP, dpa/JD, HS, DW,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here