Rusya, Japonya’nın üzerinde hak idda ettiği Pasifikteki Kuril ada zincirinin ortasındaki ıssız bir volkanik ada olan Matua’ya ilk kez Bastion kıyı savunma füze sistemi konuşlandırdı.

Filonun basın ofisi açıklamasında, Rusya’nın Pasifik Filosu’nun füze personeli adaların çevresindeki suları ve boğazları korumak amacıyla Matua Adası’nda 24 saat nöbette kalacağı bildirildi.

Açıklamada,Primorye bölgesinde bulunan Pasifik Filosuna bağlı Amfibi hücum gemileri, askeri personel ve füze sistemini adaya çıkardığı belirtildi.Rusya savunma bakanlığı, amfibi çıkarma gemilerinden adaya çıkan füze sistemlerini ve adanın kıyılarında atış pozisyonu alma görüntülerini yayınladı.Ayrıca lojistik birimler personelin 24 saat alarm seviyesinde kalabilmesi için tesislerin ve özerk bir karargah hazırlıklarının tamalandığı açıklandı.

Oval şekilli 11 km uzunluğundaki Matua adası, ikinci dünya savaşı sırasında bir Japon askeri üssüne ev sahipliği yaptı. Sovyetlerin Kuril Adaları’nı ele geçirmesinin ardında 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla finansman sıkıntısı nedeniyle kapatılan bir Sovyet askeri üssünede ev sahipliği yapmıştı.

Son yıllarda Rusya, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Sovyetler Birliği tarafından ele geçirilen Kuril Adaları’ndaki askeri varlığını güçlendirmeye devam ediyor. Rusya 2016 yılında Bastion kıyı savunma füze sistemlerini en güneydeki dört Kuril Adasından ikisine yerleştirdi. Adalara hava savunma füze sistemleri yerleştirirken, Iturup adasınada savaş uçaklarının konuşlandırıldığı bir hava üssü kurdu.

Japonya, Kuril zincirinin en güneydeki dört adada bölgesel haklar talep ediyor.

Yakhont (Oniks) süpersonik güdümlü gemi karşıtı seyir füzesine sahip Bastion kıyı savunma sistemi, çıkarma girişiminde bulunacak Amfibi gemilerine, savaş gemileri ve uçak gemisi görev gücünde bulunan unsurlara saldırı kabliyetine sahip.Sistem 500 km’ye (270 deniz mili) kadar olan deniz hedeflerini vurabiliyor.

Kaynak: Rusya Savunma Bakanlığı,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here