MKE’nin 76/62mm Deniz Topu seri atış testi başarıyla tamamlandı

0
1446

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş.(MKE) tarafından geliştirilen 76/62mm Deniz Topu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katıldığı seri atış tesitini başarıyla tamamladı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, ” İşte denizdeki millî gururumuzun test edildiği o anlar… MKE AŞ tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen 76/62 mm Millî Deniz Topu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “ateş serbest” talimatı sonrası seri atışlar gerçekleştirerek testi başarıyla tamamladı. “ ifadeleri kullanıldı.

Millî Deniz Topu’nun test atışı için Konya’daki Karapınar Atış Alanı’na beraberindeki heyet ile gelen Bakan Hulusi Akar,şu anda dost ve müttefiklerimizden maalesef temin, tedarik etmeye çalıştığımız birçok malzeme ile alakalı açık bir şekilde olmasa dahi örtülü bir şekilde bazı ihtiyaçlarımızın karşılanması geciktirilmekte olduğunu söyledi.

Akar, ” Bunun için yerli ve millî üretim bizim için bir tercih değil, bir zorunluluktur. “ dedi.

MKE’nin yapılan çalışmalarda önemli rolü olduğunu vurgulayan Bakan Akar, ” MKE’nin sermayesinin tamamı Hazine’ye ait. Bunun dışında buradaki bütün denetim, kontrol hepsi de Bakanlığımıza ait. Burada herhangi bir şekilde birtakım yorumlar yapmak anlamsız, yersizdir. “ ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal da Millî Deniz Topu’nun önemine değinerek “Denizdeki gücümüze güç katacak önemli bir başarı hikâyesinin gerçekleşmesine şahitlik ediyoruz. Millî Deniz Topu, yerli ve millî savunma sanayimizin geldiği seviyeyi göstermesi açısından büyük başarıdır.” diye konuştu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere katıldı.

76/62mm Deniz Topu

76mm 62 kalibre Deniz Topu MKE Ana Yükleniciliğinde 3 özel sektör firmasının desteği ile geliştiriliyor.MKE namlu ve namlu ceketinden sorumlu olurken, özel sektör firmaları ise toptaki mekanizma ve kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu olacak.

Yerli 76/62mm Deniz Topunun, İtalyan ürüne kıyasla daha çeşitli mühimmat atabilmesi, özel tapalı mermileri kullanabilmesi ve dijital kontrole imkan sunan elektro-mekanik yapısı gibi özellikleri ile öne çıkıyor.Sistemin hem servo, hem de hidrolik kontrol kabiliyetine yani hibrit kontrollü olacak şekilde tasarlandığı, bu sayede topun her fonksiyonu gemideki Savaş Harekat Merkezi (SHM)’ndeki operatör konsolu vasıtasıyla kullanılabilecek.

Parası ödense bile iki yıl sonra teslim ediliyor

İtalya tarafından üretilen 76mm Deniz Topunun parası ödense bile şirket 24 ay sonrası için teslimat tarihi veriyordu. Teslimat günü geldiğinde müşteriye AB ambargosu nedeniyle topu teslim edemeyeceğini söyleniyordu. Bunu üzerine 76mm 62 kalibre Deniz Topu projesine başlandığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here