MSB: EFES-2024 Tatbikatı başarıyla tamamlandı

0
32

Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesinde icra edilen EFES-2024 Tatbikatı başarıyla tamamlandı.

Tatbikat, Ege Ordusu Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 25 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında Bilgisayar Destekli Komuta Yeri ve 9-30 Mayıs tarihleri arasında Fiilî Atışlı Arazi Safhası olmak üzere iki safha hâlinde gerçekleşti. 

Yaklaşık 11 bin personelin katıldığı EFES-2024 Tatbikatı’na, 45 ülkeden gözlemci, birlik ve unsurlar yer almıştır. Tatbikatın ana amaçları, müşterek karargâh ve birliklerin askeri imkân ve kabiliyetlerini, harbe hazırlık seviyelerini ve komuta-kontrol usullerini geliştirmektir.”

“Kara harekâtında Yeni Nesil Fırtına-2 ve Boran Obüsü, PARS OMTAS Kuleli Tekerlekli Araç, Araca Monteli Mayın Tespit Sistemi, KARGU Hedefe Yönlendirilebilen Mühimmat Sistemi gibi birçok ileri teknoloji ürünü sistem kullanılmıştır. İcra edilen Hava Hücum Harekatı kolunda BORAN OBÜSÜ taşıyan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait  S-70 helikopteri ile taşındı. 

Deniz harekâtında ATAK helikopterleri, KORKUT Hava Savunma Top Sistemi, TB-3 İHA ve Bayraktar TB3 SİHA gibi unsurlar görev aldı. Ayrıca, MİLGEM ADA sınıfı korvetler sahildeki kara hedeflerine başarılı atışlar gerçekleştirdi. Bayraktar TB3 SİHA, ilk kez EFES-2024 Tatbikatı’nın deniz harekâtında görev aldı. Su üstü harbi ve elektronik harp görevlerini icra etmek üzere geliştirilen MARLIN SİDA Tatbikatta görev aldı. Tatbikatta  MİLGEM ADA sınıfı korvetlerden TCG BÜYÜKADA ve BURGAZDA’nın sahildeki kara hedefine 76 mm top atışları gerçekleştirdi. 

Özel Kuvvetler Komutanlığınca Helikopterden Havadan Tahliye Platformu, MİKON Mikro Kamikaze Dron, BOYGA Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İHA gibi ileri teknoloji ürünü sistemler ilk defa atışlı bir tatbikatta kullanıldı. URGAN İp Kamera Sistemi, CADEX Keskin Nişancı Tüfeği ve NIGHTFORCE ATACR Silah Üstü Optik Dürbün gibi muhtelif silah ve sistemler farklı şekillerde ve ilk defa atışlı bir tatbikatta kullanıldı. 

Meskûn Mahal Muharebeleri, Özel Kuvvetler ile gece denizden ve havadan sızma, baskın ve kritik personelin kurtarılması hususlarında geçtiğimiz yıllarda icra edilen tatbikatlardan farklı olarak gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here