Rusya Savunma Bakanlığı, ‘Sarmat’ kıtalararası balistik füzesinin ilk denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bakanlık yetkililerinin açıklamasında, “Bugün Moskova saatiyle (Türkiye saatiyle aynı) 15.12’de, Arhangelsk bölgesindeki Plesetsk uzay üssünden, Sarmat kıtalararası balistik füzesi başarılı bir biçimde fırlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Rusya savunma yetkilileri, fırlatma sırasında, belirlenmiş olan görevlerin tamamıyla yerine getirildiğini ve Sarmat füzesinin tasarımsal özelliklerinin, fırlatmanın her aşamasında ‘kendilerini kanıtladıklarını’ kaydetti.

Rus yetkililer, deneme sırasında kullanılan füzelerin Kamçatka’daki Kura eğitim üssüne ulaştıklarını, böylece denemenin başarıyla gerçekleştirildiğini ekledi.Bu fırlatma, kıtalararası balistik Sarmat füzelerinin ilk denemesi olma özelliğini taşıyor.

PUTİN: RUSYA’YI TEHDİT ETMEYE ÇALIŞANLAR İKİ KERE DÜŞÜNMELERİ GEREKECEK

Deneme programının tamamlanması sonrasında Sarmat füzeleri, Rusya’nın stratejik füze güçlerinin envanterinde yer alacak.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Sarmat füzesinin başarıyla denenmesi nedeniyle orduyu tebrik etti.

Putin mesajında, Sarmat füzesinin bir benzerinin dünya üstünde uzun süre yer almayacağını, bu nedenle Rusya’yı tehdit etmeye çalışan tarafların bunu yapmadan ‘iki kere düşünmeleri gerekeceğini’ söyledi.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Genel Müdürü Dmitriy Rogozin, kıtalararası balistik füzesi Sarmat’ın ilk denemesinin NATO’ya verilen bir hediye olduğunu belirtti. Telegram hesabından açıklama yapan Rogozin, “Bugün, bu unutulmaz günde, NATO’ya ve Ukrayna Nazizminin tüm sponsorlarına bir hediye verdik! Yaşasın Rusya!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here