Rusya’nın başkenti Moskova’da Pazar günü erken saatlerde üç Ukrayna dronu ile bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda iki iş ve alışveriş merkezinin ofis kulesi hasar gördü ve kısa süreliğine bir uluslararası havalimanı kapatıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Dronlardan biri şehrin dış kesiminde vurulurken, diğer ikisi elektronik harp ile etkisiz hale getirildi ve bir ofis kompleksine çarptı. 50 katlı bir binanın beşinci ve altıncı katları hasar gördü” açıklamasını yaptı.

Belediye başkanı Sergey Sobyanin, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “iki şehir ofis kulesinin cephelerinde hafif hasarlar olduğunu” belirtti. Saldırıda yaralanan ve ölen olmadı, küçük çapta hasar meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Moskova ve çevresi Ukrayna sınırından yaklaşık 500 kilometre (310 mil) uzaklıkta olduğu için Ukrayna’daki çatışma sırasında nadiren hedef alınmıştı. Ancak bu yıl birkaç drone saldırısı yaşandı.

Moskova bu saldırıları Kiev’e bağlamaktadır. Savunma bakanlığı bunu “terör saldırısı girişimi” olarak adlandırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Kremlin’in Moskova’ya dronlarla saldırı düzenlemekle suçladığı Kiev’e yönelik saldırıların ardından, “savaşın Rusya’ya yavaş yavaş geri döndüğünü” söyledi.

Zelensky günlük konuşmasında şunları söyledi: “Ukrayna daha güçleniyor ve savaş Rusya’nın topraklarına, sembolik merkezlerine ve askeri üslerine yavaş yavaş geri dönüyor. Bu kaçınılmaz, doğal ve tamamen adil.”

Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü, Moskova’ya yönelik son drone saldırılarının, Şubat 2022’de Kremlin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana savaşın uzakta olduğunu hisseden Rusları etkilemeyi amaçladığını söyledi.

Moskova bu haftanın başlarında hedef alındı. Pazartesi günü gerçekleşen bir saldırıda Ukrayna, Savunma Bakanlığı merkezi yakınlarında bulunan biri Savunma Bakanlığı binası olmak üzere iki ticari olmayan binayı vurduğunu iddia etti. Rusya ise olayı bir “terörist saldırı” olarak nitelendirdi, ancak Kremlin’in Ukrayna’daki askeri eylemleri düzenli olarak sivil kayıplara yol açmıştı.

Cumartesi akşamı Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumy şehrinde meydana gelen bir Rus füze saldırısı, en az iki sivilin ölümüne ve 20 kişinin yaralanmasına neden oldu. Zaporizhzhia’daki bir roket saldırısı ise iki kişinin daha ölümüne yol açtı.

Her iki bölge de hafta sonu boyunca uzun süreli bombardımanlara maruz kalmıştı. Sumy yetkilileri, bir günde 25 saldırı yaşandığını belirtirken, Zaporizhzhia’daki bir askeri lider, Rus kuvvetlerinin Zaporizhzhia’nın 20 yerleşim yerine 77 saldırı düzenlediğini ve 31 konut binası ile diğer altyapıları vurduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here