Rusya Başkanı Vladimir Putin, Pazar günü St. Petersburg’daki yıllık Donanma Günü geçit töreninde bu yıl 30 yeni savaş gemisi alacaklarını açıkladı.

Putin, Pazar günü St. Petersburg’daki yıllık Donanma Günü geçit töreninde yaptığı konuşmada, “Rusya, bugün ulusal deniz politikasının görevlerini uyguluyor ve filosunun gücünü kararlı bir şekilde artırıyor” dedi.

St. Petersburg ve yakındaki Kronstadt’da Temmuz ayının son Pazar günü deniz gücünü sergilediği geçit töreni düzenleniyor. Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Perşembe ve Cuma günleri St. Petersburg’da düzenlenen Afrika zirvesinden gelen misafirler de törende hazır bulundu.

Devlet televizyonu, yaklaşık 3,000 askerin katıldığı, 4 denizaltıyı da içeren 33 savaş gemisini, sıkı güvenlik önlemleri altında Donanma Günü geçit törenini yayınladı.

Etkinliğin saldırıya uğrama endişeleri vardı, fakat St. Petersburg geçit törenlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Kremlin açıklamasında “Putin’e Moskova’ya yönelik son drone saldırısı hakkında bilgilendirildi” dendi.

Putin, Rusya’nın Karadeniz filosunun Ukrayna’daki savaştan önemli kayıplar vermesine rağmen bahsetmedi.

Rus medyasına göre Mali, Burkina Faso, Eritre ve Kongo Cumhuriyeti’nin başkanları ve diğer Afrika ülkelerinin temsilcileri de St. Petersburg’daydı. Afrika ülkeleri, Rus silahları için önemli bir pazar oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here