Konstantin Borisov, Andreas Mogensen, Jasmin Moghbeli ve Satoshi Furukawa (soldan sağa) Kaynak: SpaceX

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilecek olan iki mürettebatlı görev, teknik sorunlar sebebiyle ertelenmişti. NASA yetkilileri, sorunları çözerek planlandığı şekilde bir buçuk ay içinde ISS’ye görevi başlatacaklarını açıkladı.

NASA yetkilileri, 25 Temmuz’daki bir brifingde Crew-7 görevinin en erken 17 Ağustos’ta ISS’ye gönderileceğini duyurdular. Başlangıçta fırlatma işlemi, Crew Dragon uzay aracıyla 15 Ağustos’ta gerçekleşecekti, ancak Falcon Heavy’den Falcon 9’a, Launch Complex 39A’ya geçişi sağlamak için iki gün ertelenmek zorunda kalındı.

Brifing sırasında paylaşılan bilgilere göre, Falcon Heavy’nin 26 Temmuz’da Jupiter-3 iletişim uydusunu taşıyarak fırlatılması planlanıyordu. Ancak bu fırlatma, teknik bir sorun nedeniyle iki gün ertelendi ve başarılı bir şekilde 28 Temmuz’un ilerleyen saatlerinde gerçekleştirildi.

SpaceX’in insanlı uzay uçuşlarından sorumlu üst düzey direktörü Benji Reed, Crew-7 için hazırlıkların iyi gittiğini ifade etti. Haziran ayında gerçekleşen önceki kargo Dragon görevi CRS-28‘de uzay aracının itki sisteminde izolasyon valfleriyle ilgili sorunlar yaşandığını belirtti. Bu valflerin sadece bir itki sızıntısı durumunda kullanıldığını, ancak açık kaldıklarını vurguladı. Görünüşe göre valfler korozyona uğramış ve açık kalmış, ancak aslında ihtiyaç duyulmamıştı.

Crew-7 görevi NASA astronotu Jasmin Moghbeli tarafından yönetilecek ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Andreas Mogensen pilot olarak görev yapacak. JAXA’dan Satoshi Furukawa ve Roscosmos’tan (Rusya Federasyonu’nun uzay ajansı) Konstantin Borisov da görevdeki özel uzmanlar olarak katılacaklar.

NASA ISS program müdürü Joel Montalbano, Crew-7 görevinin ardından Soyuz MS-24 uzay aracının 15 Eylül’de fırlatılacağını belirtti. Bu görevde Roscosmos kozmonotları Oleg Kononenko ve Nikolai Chub ile NASA astronotu Loral O’Hara’nın istasyona götürüleceği ifade edildi. O’Hara’nın istasyonda altı ay geçireceği planlanırken, Kononenko ve Chub’un bir yıl kalabilecekleri bildirildi. Bu fırlatma, Eylül 2022’de gerçekleşen Soyuz MS-22’den bu yana yapılan ilk mürettebatlı Soyuz görevi olacak. Araç, Aralık ayında bir soğutucu sızıntısı yaşamış ve bu nedenle Roscosmos, mürettebatsız Soyuz MS-23’ü Şubat ayında fırlatarak Soyuz MS-22’yi mürettebatsız geri getirmeyi tercih etmişti.

Program müdürü Montalbano, Roscosmos’un yaptığı inceleme sonucunda Soyuz uzay aracının sızıntıya neden olan bir kusuru olmadığı sonucuna vardığını ifade etti. Ancak Şubat ayında Progress kargo uzay aracının benzer bir sızıntı yaşadığı belirtildi.

Montalbano, bir buçuk hafta önce Moskova’da Roscosmos yetkilileriyle bir araya geldiğini belirtti. Uzay istasyonundaki sızıntının, “dışarıdan bir kuvvet” olarak nitelendirilen mikrometeoroid veya yörünge artığı darbesi nedeniyle meydana geldiği sonucuna varıldı.

Montalbano, “NASA ekibi de bağımsız olarak inceledi ve Rus meslektaşlarımızın bilgilerine dayanarak, dışarıdan bir kuvvetin haricinde başka bir sebep bulamadık” dedi.

Rusya Federasyonu’nun uzay ajansı Roscosmos, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) katılan bir ortak olarak önemli bir rol oynamaktadır. Roscosmos, ISS’in bakımı ve işletimi için uzay araçları göndererek ve mürettebat üyelerini sağlayarak bu uluslararası işbirliğine katkıda bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here