NASA’dan Orman Yangınlarına Karşı İnsansız Hava Araçları ve Gelişmiş Havacılık Teknolojisi Projesi

0
58

NASA’nın orman yangınlarını önleme ve azaltma çabalarına yardımcı olmak için İnsansız Hava Araçları (İHA) ve gelişmiş havacılık teknolojilerini kullanmak üzere tasarlanmış ACERO programını desteklemek için Temsilciler Meclisi Milletvekilleri yasa tasarısı sundu.

Salı günü sunulan tasarı, orman yangınlarına havadan müdahaleyi iyileştirmek için NASA’nın Operasyonlara Acil Müdahale için Gelişmiş Yetenekler programını (kısaca ACERO) destekleyecektir.

NASA’ya göre ACERO programı, orman yangınlarına müdahale sırasında mürettebatlı uçaklar, drone operatörleri ve yer ekipleri arasında bilgi paylaşımı için hava sahası yönetim teknolojileri geliştirmektedir.

Yasa tasarısı, NASA’daki mevcut ACERO projesinin araştırılması ve geliştirilmesini de içeren projeyi daha da büyütecek.

Tasarıda imzası bulunan Kaliforniya Cumhuriyetçi Milletvekili Mike Garcia, “Bu insansız hava araçları küçük veya uzak yangınları hızla tespit edip müdahale ederek kontrolden çıkmalarını engelleyebilir; böylece müdahale sürelerini iyileştirir ve itfaiyecileri tehlikeden uzak tutar” diye ekledi.

NASA, itfaiyecilere daha iyi yardımcı olabilecek daha etkili orman yangını azaltma stratejileri ve havacılık sistemleri geliştirmek için kurumlar arası işbirliğini uzun süredir genişletmek için çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here