Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da Karadeniz Filosu Karargahı’nın sabah saatlerinde güçlü bir patlama duyulduğu bildirildi. Ocak 2018 ile Nisan 2019 arasında çekilen uydu fotoğraflarında Kırım’ı korumak amacıyla beş adet S-400 bataryası, dört adet S-300 Hava Savunma Sistemi ve savaş uçakları konuşlandırıldığı görülüyordu.

Kırım Tatar Halk Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Sabah 08:20’de, işgal altındaki Akyar/Sivastopol kentindeki ‘Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun karargahının yakınında güçlü bir patlama duyuldu” dedi.

Ukrayna hükümeti Facebook’tan yayınladığı duyuruda, sabah 08:56’da, Sivastopol’daki Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu karargahı’nın çatısına İnsansız Hava Aracı’nın çarptığını açıkladı.

Chubarov ayrıca Bahçesaray ve Yevpatoria yakınlarındaki Zaozerne bölgesinde patlamalar duyulduğunu da söyledi. Diğer kaynaklar ise Kırım’ı Rus anakarasına bağlayan Kerç yakınlarındaki Ruslar tarafından inşa edilen köprü yakınında da patlamalar duyulduğunu bildiriyor.

Kremlin tarafından atanan Sivastopol valisi Mihail Rozvozhayev, patlamalarda can kaybı olmadığını açıkladı.

Rusya topraklarında mühimmat deposunda patlama; 2 köy boşlatıldı

Rus yetkililer mühimmat deposunda çıkan yangın sebebiyle Ukrayna’nın kuzeydoğu sınırındaki Belgorod bölgesinde iki köyün boşaltıldığını açıkladı. 

Ukrayna sınırına yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Timonovo ve Soloti köylerinde yaklaşık 1.100 kişi yaşıyor.  Belgorod bölge valisi Vyacheslav Gladkov, Perşembe günü geç saatlerde çıkan yangında can kaybı olmadığını söyledi.

Mühimmat deposundaki patlama, 2014 yılında Moskova tarafından ilhak edilen, Karadeniz’de Rus işgali altındaki bir bölge olan Kırım Yarımadası’nda başka bir mühimmat deposunun patlamasından günler sonra geldi.

Geçen hafta meydan gelen patlamada  dokuz Rus savaş uçağı imha edildiği bildirilmişti. Bu saldırı Rus Hava Savunma sisteminin çalışmadığı ve  Ukraynalıların düşman hatlarının derinlerine saldırma kapasitesini olduğunu gösterdi. 

Rus işgali altındaki Kırım’da Novofedorovka köyü yakınlarında bir dizi güçlü patlama meydana geldiği bildirmişti. Patlama görüntüleri sosyal medyada yayınlanırken, Rusya Savunma Bakanlığı Saki Hava Üssü’nde mühimmat imha edilmesi sonucu patlamanın gerçekleştiğini açıkladı.

Medyada yayınlanan görüntülerde Kırım’daki Rus hava üssünde meydana gelen patlamaların tahribatını açıkça gösteriyor. Planet Labs tarafından yayınlanan görüntülerde, Saki hava üssünde bombaların oluşturduğu üç krater, en az sekiz tahrip edilmiş savaş uçağı enkazı görülüyor. Ukrayna kaynakları saldırıda en az 14 kişi yaralandı ve bir kişi öldüğünü bildiriyor. Ukrayna saldırıyı üstlenmedi fakat analistler, patlamaların büyük olasılıkla bir Ukrayna saldırısından kaynaklandığını söylüyor.

KIRIM’A S-400 BATARYALARI YERLEŞTİRİLMİŞTİ

Rusya Kırım Yarımadasındaki eski Sovyet döneminden kalan askeri üsleri faal hale getirmiş, bölgeye yeni S-400 bataryası ve savaş uçağı takviyesi yapmıştı.

Ocak 2018 ile Nisan 2019 arasında çekilen fotoğraflarda beş adet S-400 bataryası, dört adet S-300 Hava Savunma Sistemi ve savaş uçakları görülmüştü. Rusya daha sonra  dördüncü S-400 bataryasını Kırım’a taşımış, uydu görüntülerinde 5’inci S-400 bataryası Kırım’a yerleştirildiği görülmüştü. Bu görüntülere göre S-400 bataryaları Kerç Boğazı, Feodosiya, Sivastopol, Yevpatoriya ve Dzankhoi yerleştiği görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here