Hazar Filosu'nda füze korvetleri Veliky Ustyug ve Grad Sviyazhsk görev yapıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, kış eğitimi kapsamında Hazar Filosu’nun gerçek mermiler ile atış tatbikatı yapmak için denize açıldığını açıkladı.

Tatbikatın amacının mürettebatın savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek ve sahte hedeflere karşı deniz savaşı taktikleri geliştirmek olduğu bildirildi.

Hazar Filosu’nda görev yapan füze korvetleri Veliky Ustyug ve Grad Sviyazhsk, simüle edilen sahte düşman gemilerine ve Çeçen adasındaki hedefelere A-190 deniz topunu kullanarak atış yapacak. Gemilerin sensörleri sahte hedefler belirlenecek, elektronik harp sistemleri kullanılarak saldırıları püskürtme manevraları gerçekleştirilecek.

Tatbikata mayın tarama gemisi Magomed Gadzhiev, Proje 1204 ve Shmel sınıfı topçu tekneleri Volgodonsk, Astrakhan ve Tataristan, Dağıstan’dan yaklaşık 20 savaş gemisi dahil olacak.

Rusya’nın Hazar Filosu Veliky Ustyug ve Grad Sviyazhsk füze korvetleri 2018 yılında bir süre Rusya’nın Akdeniz görev gücünde görev yapmıştı. Korvetler 2015 yılında Suriye’deki hedeflere Hazar Denizi’nden iki seyir füzesi saldırısı gerçekleştirmişti.Gemi Sekiz Kalibr-NK seyir füzesinden oluşan standartlaştırılmış gemi füzesi sistemi ile donatıldı.

Moskova Hazar Filosunu 2018 yılında ana üs olan Astrakhan’dan Dağıstan’ın Kaspiysk limanına taşımıştı.

Askeri uzmanlar Hazar Filosunun taşınmasıyla Rusyanın, Ukrayna, ABD ve NATO faliyetlerine karşı daha etkili hala geleceğini belirtilmişti. Rusya, kanallar üzerinden Hazar Filosu gemilerini Azak Denizi’ne taşıyarak, Ukrayna limanlarını ve deniz trafiğini tehdit edebililecek.

Ana üssün değişmesiyle Hazar Filotillası’nın Karadeniz ve Azak denizine daha hızlı ve her mevsimde inme imkanı sağlanırken, Filotilla Hazar denizi ülkeleri hatta Ortadoğu’yu bile etkisi altına alabilecek.

Kaynak: Rusya Savunma Bakanlığı, Ajanslar, C savunma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here