Eskişehir’deki 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığında Hava Kuvvetleri Komutanlığının “2022-2023 Eğitim Uçuş Eğitim Yılı”nın açılışına katılan Savunma Bakanı Hulusi Akar F-16 savaş uçağı ile özel bir uçuş gerçekleştirdi.

Bakan Akar, uçuş için “Her zaman her yerde” parolasıyla görev yapan 113’üncü Filo Komutanlığına geldi.

“Ceylan” çağrı adına sahip Filo Komutanlığının personeli tarafından karşılanan Bakan Akar daha sonra uçuşa yönelik “Ceylan Filo Lider Brifingi” aldı.

Uçuş brifinginin ardından Bakan Akar, beraberinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile teçhizat odasına geçti.

Uçuş teçhizatlarını kuşanan Bakan Akar önce uçak başına, buradaki son kontrollerin tamamlanmasının ardından ise F-16’nın kokpitine geçti.

Kontroller sonrasında Bakan Akar, F-16 savaş uçağı ile Ege Denizi’nin kuzeyinde üçlü kol uçuşuna liderlik ederek 2022-2023 Uçuş Eğitim Yılı’nın açılış uçuşunu gerçekleştirdi.

Çanakkale Boğazı üzerinden uçan Bakan Akar ve Komutanlar, Şehitler Abidesi’ni selamladı. Bakan Akar, burada “Ceylan 30” çağrı kodu ile koldaki diğer personele hitap ederek “Başta Çanakkale’de yatan şehitlerimiz olmak üzere tüm aziz şehitlerimize layık olmaya çalışacağız, mücadelemize Çanakkale ruhu ile devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here