İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) İran’a karşı gelecekteki bir saldırıda ihtiyaç duyulan yakıt ikmal uçaklarını yenilemek amacıyla çok görevli KC-46 Pegasus tanker uçakları için tedarik anlaşması imzaladı. 

İsrail, Boeing ile dört adet çok amaçlı KC-46 yakıt ikmal tankeri satın almak için 927,5 milyon Dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, tanker hizmet desteği, bakım ve onarım, lojistik ve yedek parçaları içeriyor. 

Boeing İsrail başkanı ve IAF eski komutanı Ido Nehushtan, “ Bu sözleşme ABD-İsrail ittifakını daha da güçlendiriyor. Boeing ile İsrail Hava Kuvvetleri arasındaki on yıllardır devam eden ilişkiyi sürdürüyor..” dedi.

ABD hükümeti Mart 2020’de sekiz KC-46 tankerinin satışını onayladı. Geçen yıl Şubat ayında İsrail iki uçak için bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzaladı. Teklif Aralık 2021’de iki uçak daha eklenerek değiştirildi.

IAF birkaç yıldır tankerleri satın almakla ilgileniyordu, ancak nihai  sözleşmenin imzalanmasında gecikmeler yaşandı. Özellikle İsrail, Washington’un Tahran ile imzalayabileceği olası bir nükleer anlaşmaya karşı olması ve sürekli olarak uyarması nedeniyle İsrail ordusunda endişeye sebep oldu. 

İsrail Genelkurmay Başkanı General Aviv Kohavi, 2015 nükleer anlaşmasının yeniden alevlenmesini tehlikeli gördüğünü açıkça belirtmiş, gerekirse nükleer programı durdurmak için İran’ı vurmak amacıyla operasyonel planların hazırlanmasını istediğini açıkça söylemişti. 

Sivil uçaklardan dönüştürülen Reem” (Boeing 707) tanker uçakları İsrail Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllardır yakıt ikmali ve nakliye uçağı olarak hizmet vermektedir.

Boeing’in çok görevli KC-46  tanker uçakları 11.830 kilometre menzile sahiptir. 55 fit (neredeyse 17 metre uzunluğunda) bomu sayesinde dakikada yaklaşık 5.500 litre yakıt (1.200 galon) sağlayabilir. Aynı anda 3 savaş uçağına üç ila dört dakika içinde yakıt ikmali yapabilir.  

KC-46’nın yakıt tankları ateşe dayanacak şekilde balistik zırhla güçlendirilmiştir. Uçak ayrıca IR karşı önlemleri, RF uyarıları, tehdit önleme sistemleri ve uçağın tamamen karanlıkta inmesine izin veren ve çok geniş gizli yetenekler sağlayan NVIS (Gece ​​Görüş Görüntüleme Sistemi) sahiptir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here