Ukraynalı askeri yetkililer, 29 Ağustos’ta Kherson Oblastı’nda Rus kuvvetlerine karşı taarruzun başladığını duyurdu. İlk gelen bilgilere göre Ukrayna kuvvetleri  ön savunma hattını kırdığını ve Rus kara hatlarının bozulmasından yararlanmaya çalıştıkları belirtildi.

1-Mykolaiv, Novorontsovka, Zaporizhia, Kherson Oblastı (GÜNEY EKSEN) YENİ UKRAYNA TAARUZU 

Kherson Oblast Başkanı Yaroslav Yanushevich, Ukrayna kuvvetlerinin kara manevraları yapmanın yanı sıra Rus mühimmat depoları, komuta noktaları ve kuvvet toplama alanlarının imhasına öncelik vermeye devam ettiğini belirtti.

Karşı taarruz operasyonunu başlamadan önce HIMARS ve topçu  saldırıları ile Rus kara iletişim hatlarını yok etmeye çalışıldı. Bu saldırılarda Rusya’nın personel ve teçhizat sevkiyatı engelleyerek, pozisyonlarını sağlama alma ve güçlendirme yeteneğini bozmak olduğu belirtildi. 

Coğrafi olarak belirlenmiş sosyal medya görüntülerinde, Ukrayna kuvvetlerinin Inhulets Nehri’nin doğu kıyısında ve Kherson-Dnipropetrovsk Oblast sınırının güneyindeki Arkhanhelske’ye girdiği görüldü. CNN 29 Ağustos’ta Ukrayna’nın karşı saldırı operasyonunun ilk gününde Arkhanhelske’yi kurtardığını doğruladı. 

Dnipro Nehri boyunca Rus duba feribotlarını vurmaya odaklanan Ukrayna Kuvvetleri, feribotları yok ederek, aktif kara operasyonlarını engellemeye çalıştı. UKrayna Kuvvetleri, Dnipro Nehri’nin sağ kıyısında bulunan Nova Kakhovka’nın yaklaşık 16 km batısındaki Lvove’de bir Rus duba-feribot geçişini imha ettiğini doğruladı. Ukraynalı ve Rus kaynaklar, Ukrayna kuvvetlerinin Antonivsky Karayolu Köprüsü yakınlarında mavnalardan inşa edilmiş bir duba geçidini vurduğunu da bildirdi. 

Ukraynalı partizanlar 30 Ağustos’ta Kherson Şehrinde Rus güçleriyle çatışmaya girdi. Kuzey Kherson Şehrindeki Tavriiskyi mikro bölgesinden alınan coğrafi konumlu sosyal medya görüntülerinde, uzaktan çatışma görüntülerini içeriyor. 

Rus kuvvetleri, Ukrayna karşı taarruzuna karşı doğu cephesindeki birliklerini bu bölgeye kaydırıyor. Rusya, Kırım ve Melitopol’den büyük askeri teçhizat konvoylarını transfer etmeye devam ediyor. Ukrayna Güney Operasyon Komutanlığı, Kherson Oblastı’ndaki Rus kuvvetleri bazı hassas konumları takviye etme çabasıyla asker rotasyonu yapmaya çalıştığını bildirdi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin, Harkov ve Zaporijya Oblastlarında boşalan Rus mevzilerini güçlendirmek için deneyimsiz gönüllülerden oluşan 3. Kolordu’nun unsurlarını konuşlandırdığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı ve Rus kaynakları, Rus Kuvvetleri’nin operasyona ara vermesinden yararlanan Ukrayna Kuvvetleri  Kherson Oblastı’ndaki karşı saldırı başlattığını, ancak püskürtüldüğünü açıkladı. Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin 29 Ağustos’ta Mykolaiv-Kryvyi Rih yönünde bir Ukrayna karşı saldırısını durdurduğunu, 1.200’den fazla Ukraynalı askeri öldürdüğünü iddia etti. Rus sosyal medya hesapları bölgeye yakın bir noktadan iki hasarlı Polonya T-72 tankını ve iki kamyonun görüntülerini paylaştı. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava savunma sistemlerinin Kherson City, Nova Kakhovka, Antonivsky Köprüsü ve Khakovka Hidroelektrik Santrali (HES) üzerinde 44 HIMARS roketini engellediğini iddia etti. HIMARS roketini başarıyla durdurduğuna dair kanıt bulunmadığı gibi 30 Ağustos’ta kuzey ve orta Kherson Oblastı’nda belgelenen çok sayıda patlama ve saldırı olduğu düşünüldüğünde bu iddialar muhtemelen yanlış.

2-Güney Harkov, Donetsk, Luhansk Oblastları  (DOĞU EKSEN) 

Rus kuvvetleri 30 Ağustos’ta İzyum’un güneybatısında sınırlı bir kara saldırısı gerçekleştirdi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin, İzyum’un yaklaşık 30 km güneyinde ve Slovyansk’ın kuzeybatısında, Harkov-Donetsk Oblastı sınırına yakın Şnurkiye doğru ilerlemeye çalıştıklarını ancak başarısız olduklarını bildirdi.

Rus kuvvetleri Siversk’e yönelik herhangi bir kara saldırısı düzenlemedi, fakat Siversk ve çevre yerleşimleri bombaladı.

Bakhmut’un güneyinde bir dizi sınırlı kara saldırısı düzenleyen Rus birlikleri,  Bakhmut’un 13 km güneydoğusundaki Kodema’ya girmiş olabilir. Ancak Rus kaynakları, Rus kuvvetlerinin 30 Ağustos itibariyle Kodema’yı henüz tam olarak temizlemediğini belirtiyor.

Donetsk şehrinin batı eteklerine yakın kara saldırılarına devam eden Rus Kuvvetleri, Opytne (Donetsk Şehri eteklerinin yaklaşık 5 km kuzeybatısında), Pervomaiske (Donetsk eteklerinin 12 km kuzeybatısında) üzerinden ilerlemeye devam ediyor. Rus kuvvetleri, Donetsk Şehri’nin güneybatısında  teyit edilen herhangi bir kara saldırısı düzenlemedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here