Tayvan, Çin’in bölgede artan askeri tehditine karşı ordusunu güçlendirmek amacıyla ABD’den MQ-9B SeaGuardian İnsansız Hava Aracı ve yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemleri (HIMARS) tedarik etmek istiyor.

Tayvan Demokratik İlerleme Partisi (DPP) Milletvekili Wang Ting-yu, Tayvan’ın 555 milyon dolar değerinde dört MQ-9B SeaGuardian İnsansız Hava Aracı (İHA) satın almak için bir sözleşme imzalayacağını duyurdu.

Anlaşma, istihbarat, gözetleme ve keşif yeteneklerini arttırarak, Tayvan’ın savunmasını güçlendirecek.  ABD savunma firması General Atomics Aeronautical Systems, MQ-9 Reaper’ın deniz varyantı olan MQ-9B SeaGuardian İHA’larını üretiyor.

Ting-yu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında  gerçekleşen  iki ülke arasındaki uzun görüşmelerin ardından, Tayvan dört adet MQ-9B SeaGuardian İHA için resmi bir tedarik sözleşmesini tamamlaması için ABD’den bir askeri heyetin davet edildiğini belirtti.

Eski ABD Başkanı Trump 2020’de silahlı MQ-9B insansız hava araçları ve ilgili ekipmanların Tayvan’a satışını onaylamıştı. Tayvan basınına göre, ilk insansız hava aracının 2025’te Tayvan’a teslim edilecek. Sözleşmenin 2029’un sonuna kadar geçerli olacağı belirtildi. 

Bu arada Ting-yu, Tayvan’ın yurt içinde insansız hava aracını geliştirmek için çalıştığını da söyledi. Teng Yun 2 “Cloud Rider”, uçuş performansını iyileştirmek için yeni motorlar, sensörler ve iniş takımlarının değiştirildiğini sözlerine ekledi. 

Teng Yun 2 “Cloud Rider”, ülkenin önde gelen askeri araştırma kuruluşu olan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) tarafından geliştirildi.

Tayvan HIMARS Tedarik Etmek İstiyor

Singapur merkezli Channel NewsAsia (CNA) portalı, Ukrayna-Rusya savaşında ABD’nin Ukrayna’ya verdiği HIMARS sistemlerinin başarısı ardından, Tayvan ordusu kundağı motorlu obüs yerine 18 yüksek hareketli topçu roket sistemi (HIMARS) satın almaya karar verdiğini bildirdi. 

CNA’ya göre, Tayvan Ordusu 31 Ağustos’ta Yasama Yuanına sunduğu 2023 için önerilen savunma bütçesinde 29 HIMARS edinmeyi hedefliyor. Ordu ayrıca 84 Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) satın almayı planlıyor. Bütçe talebi, Tayvan Ordusunun 40 adet M109A6 “Paladin” kundağı motorlu obüs yerine HIMARS ve ATACMS sistemleri satın almak istediğini ortaya koyuyor. Ordu ayrıca HIMARS’ın 300 kilometreye kadar fırlatabileceği 864 hassas roket elde etmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here