Milli Savunma Bakanlığı, ‘Denizaltı Havuzu Projesi’ kapsamında inşa edilen “3000 Tonluk Denizaltı Havuzu” bugün denize indirildiğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Bakanlığımıza bağlı @MSB_ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Denizaltı Havuzu Projesi kapsamında inşa edilen “3000 Tonluk Denizaltı Havuzu” bugün denize indirildi. “ ifadeleri yer aldı.

“Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın denizaltı inşa ve modernizasyon ihtiyaçlarının karşılanması için kritik önemi haiz” olduğunu açıklayan Bakanlık, “kendi sınıfında dünyada sayılı havuzlar arasında yer alan Denizaltı Havuzu ile denizaltılarımızın bakımları ve acil durumlarda havuzlanması sağlanabilecek.” dedi.

Açıklama şöyle devam etti: “Deniz Kuvvetlerimiz ve savunma sanayimiz için böylesine kritik bir projeyi başarıyla hayata geçiren ASFAT ve Tersaneler Genel Müdürlüğümüzü kutluyor, kendilerine asil milletimizi gururlandıracak nice başarılar diliyoruz.”

Milli Savunma Bakanlığı ilk 6 ayda gerçekleştirdiği faaliyetler ile Temmuz-Aralık döneminde  yürütülmesi ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı MSB 2022 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporunda Denizaltı Havuzu Projesi’nde teslimatın gerçekleceği belirtilmişti.

Raporda, ” Yüzer Havuz Tedariki Projesi kapsamında, inşa ve donatım faaliyetlerine Yalova’da konuşlu alt yüklenici tesislerinde devam edilen 3000 Tonluk Denizaltı Havuzunun (HAVUZ- 15) denize inişi ve 2022 yılı içerisinde test faaliyetleri tamamlanarak Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslimi planlanmaktadır.” ifadeleri yer almıştı.

ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, “Denizaltı havuzumuz boş ağırlığı ile 4 bin ton geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine sahip. Diğer havuzlardan ayıran çok fazla özellik var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada başka bir örneği yok. En önemli özelliği havuzun kendine ait bir kapama sistemi olması. Hem üzerine bir çatımız var hem de başında ve sonunda giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların iklim şartlarından bağımsız olarak bakım ve onarımlarını ve gerekiyorsa yeni inşa faaliyetlerini herhangi bir hava koşuluna bağlı kalmadan yapma imkanı sağlıyor.” diye konuştu.

28 havuz personeli ve 14 denizaltı nöbetçi personelini 5 gün boyunca ikmal yapmadan barındırabilecek olan havuz, aynı zamanda 4 adet dizel-jeneratör sayesinde limana bağlı kalmadan da herhangi bir yerde denizaltının bakım onarım faaliyetlerini yürütebilecek.

Boş ağırlığı 4 bin ton olan ve 3 bin tonluk kaldırma kapasitesine sahip denizaltı havuzu, 105 metre uzunluğu, 25,1 metre genişliğe ve 19,95 metre yüksekliğe sahip.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here