Samsun’da TEKNOFEST Karadeniz etkinliklerine katılan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi KIZILELMA (MİUS) ” İnşallah 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin ilk muharip insansız savaş uçağı olan Kızılelma’yı uçurmayı hedefliyoruz.” dedi.

TEKNOFEST Karadeniz katılan Selçuk Bayraktar basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kızılelma’nın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Bayraktar, “Kızılelma az görünür nitelikte tasarlandı. Mühimmat istasyonları gövde içine gömülü şekilde veya harici şekilde.” olacak ifadelerini kullandı.

Bayraktar, “Dünyada da çok az sayıda ülke bu alanda çalışıyor. Bunu yapabilmek için 2003’te mini İHA yaptık. 6 kilodan başlayıp 6 tona giden yol ancak böyle gidebilirdi.” dedi.

Havacılıkta gelecek nesil anlamına gelen 5. nesil insanlı hava araçlarından sonra insansız hava araçları olacağının söyleyen Bayraktar, ” Bu anlamda geleceğin teknolojisini bugünden Türk mühendisleri tasarlıyor. Her şeyiyle, elektroniği, yazılımı ve mekanikle geleceğe hazırlanıyorlar. Şayet biz mevcut teknolojileri yakalamaya çalışacak olsak belki geri kalabiliriz ama paradigma noktalarına odaklandığınızda SİHA’larda gördüğümüz gibi tüm dünyanın da takdir ettiği teknolojiyi yakalayabiliyoruz. Kızılelma bir anlamda bunun ifadesidir.” şeklinde konuştu.

KIZILELMA yüksek ve agresif manevra kabiliyetine sahip, araç 5 saat havada kalabiliyor. 35 bin fit operasyonel irtifaya çıkabilen hava aracı 6 ton kalkış ağırlığına, 1,5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip.

Yerli olarak geliştirilen tüm mühimmatlar ve Hava Kuvvetlerinin envanterindeki tüm mühimmatları KIZILELMAYA entegre edilebilecek. En önemli özelliklerinden biri de TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden iniş kalkış yapabilmesi olacak.

KIZILELMA ‘nın Baykar’ın İHA ailesinin diğer üyeleriyle birlikte de görev yapabilecek. Akıllı İHA otonomisi sayesinde sürü İHA şeklinde muharebe edebilme yeteneğine sahip olacak. Bu da etkin güç unsurlarından birini oluşturacak.

Hava aracının ilk prototipi tek motora sahip olacak. İlk aşamada Al-25TLT Turbofan Motoru, çift motorlu konfigürasyonunda ise 2 adet Al-322F Turbofan Motoru kullanılacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here