Anadolu Tersanesi tarafından Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen 2 adet Silahlı Eğitim Gemisi’nden ikincisi olan AL SHAMAL (QTS 92), Tuzla’daki Anadolu Tersanesi’nde düzenlenen törenle Katar’a teslim edildi.

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan katıldı.

Törende konuşan Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, AL SHAMAL Silahlı Eğitim Gemisi’ni zamanında teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Katar Savunma Bakanı el-Atiyye tarafından gemi komutanına teslim edilen Katar Bayrağı, Katar Milli Marşı eşliğinde gemi gönderine çekildi.

Katar, Mart 2018’de Doha’daki DIMDEX deniz savunma fuarında Anadolu Tersanesi’nden iki eğitim gemisi sipariş etti. Gemilerin, öğrenci ve eğitmenler için teorik ve pratik eğitimlerde kullanılması planlandı.

Projenin üretim takvimine 25 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Gemilerden ilki olan AL DOHA(CTS) 25 Ağustos 2021’de törenle Katar Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi. AL SHAMAL (CTS) ise, 25 Şubat 2022 teslim edildi.

Eğitim Gemisi, yaklaşık 90 metre uzunluğunda ve 1.950 ton tam yük deplasmanına sahip. CTS, temel deniz harbiyeli eğitiminin yanı sıra kıç tarafında orta boy helikopter için bir helikopter pisti bulunuyor. Kursiyerlere muharebe yönetimi ve silah eğitimi de verebilecek kapasitede olan gemiler, ikincil bir görev olarak açık deniz devriye görevlerinde (OPV) de kullanılabilecek. Gemi 76 öğrenci ve 8 eğitmene konaklama imkanı sağlarken, 66 mürettebat gemide görev yapacak.

Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here