Kırım Yarımadası’ndaki Sivastopol şehrinde bulunan Rus deniz üssüne İnsansız Deniz Aracı (İDA) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. 

Ukraynalı bir Telegram kanalı tarafından yayımlanan görüntülerde muhtemelen İDA’nın sebep olduğu büyük bir patlama ve havadaki bir nesneye Rus hava savunması tarafından ateş edildiği görülüyor. 

Bu son saldırıda ne kadar hasara yol açtığı belirsiz olsa da, Rusya tarafından 2014’ten beri işgal edilen yarımada gerilimi daha da artırması muhtemeldir. Bir Rus medya kuruluşuna göre Sivastopol çevresindeki deniz taşımacılığı bir saldırı sonucu durdurulduğu belirtildi. Telegram kanalında açıklama yapan Kırım işgal valisi Mikhail Razvozhayev, “Erken saatlerde filomuz İDA saldırısını püskürttü..” ifadeleri yer aldı.

Sivastopol’a altı ay içinde gerçekleşen ikinci İnsansız Deniz Aracı (IDA) ve İHA saldırısıdır. Şehir benzer büyüklükte bir saldırıya Ekim ayında da maruz kalmıştı.

Ukrayna’nın İnsansız Sistemlerinin SpaceX Starlink uydu internet platformunu kullandığı iddia edilmişti. Ancak şirket sahibi Elon Musk, Kiev’in İnsansız Sistemlerin çatışmayı tırmandıracağını endişe duyduğundan Starlink’e sınırlama getirmeyi tercih ettiği belirtiliyor. 

Son dönemde Ukrayna’nın kamikaze İnsansız Deniz Aracı filosu oluşturma planları olduğu ve  Rus gemisine yapılan saldırıda kullanıldığı bilinmektedir. H.I. Sutton Açık Kaynak istihbarat analisti deniz aracını önceki modelle karşılaştırdı. Tasarım gönüllüler tarafından toplanan bütçe ile gerçekleştirilmiş. Görünüşe göre boyut açısından daha küçük ve daha “düz” bir tasarıma sahip Platformun herhangi bir kamera, iletişim işlevi olduğuna dair bir işaret de yok, ancak  bunların olmadığı anlamına gelmiyor. Bu yeni tasarımın bu olayda doğrudan rol oynayıp oynamadığı henüz bilinmiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here