IAI ve RT Aerostat Systems tarafından geliştirilen bir felaketin ardından kayıp ve mahsur kalan kişilerin hızlı bir şekilde bulunmasını sağlayan Skystar ResQCell sistemi Japonya’daki  #DSEI fuarında sergileniyor. 

Skystar ResQCell herhangi bir felaketin ardından kayıp ve mahsur kalan kişilerin hızlı bir şekilde bulunmasını sağlayan bir mini aerostat Arama ve Kurtarma hücresel konum belirleme sistemidir.

“SkyStar™ ailesinden SkyStar 140 adlı mini aerostat ( Elektriksiz balonları ve motorlu hava gemiler) şehir alanlarından, kasırgalar ve sel baskınlarından etkilenen açık alanlara kadar her türlü sahada izleme yapabilir. 

İki kişilik bir ekip tarafından sırt çantalarında taşınabilen sistem, kamyonet veya ATV gibi araçla da taşınabiliyor. Sitem felaket bölgesine varıştan on dakika sonra hazır hale gelebiliyor. Kolay kullanımı sayesinde zamanın kritik olduğu zamanda yaralıların yardımı ve hayat kurtarmada hızlı bir yanıt sağlıyor. 

SkyStar 140 sistemi sinyal alamayan cep telefonlarını aktif hale getirirken, aktif çok bantla IMSI tespit cihazı, mobil sinyalleri tespit etme ve konumlandırmak için gelişmiş Yön Bulma/Coğrafi Konumlandırma sistemi taşımaktadır.Üç mini-taktik SkyStar balon sistemi tarafından taşınan üç düşük-SWaP (Boyut, Ağırlık ve Güç) pasif sensör ve bir yer kontrol uygulamasını içermektedir. Gelen bilgiler yer ünitesine işlenir ve iletilir. Böylece cep telefonunun 3D coğrafi konumu hesaplanır ve görüntülenir.Yaklaşık 1500 ft yüksekliğe kadar çıkan balonlar yüksek hassasiyetle doğru sonuç verir. Bağımsız olarak çalışan sistem yerel mobil ağların kullanımını gerektirmez ve tüm türdeki hücresel ağları destekler.

RT Aerostat Sistemleri Genel Müdürü Rami Shmueli, “özellikle yeni teknoloji Türkiye’deki son depremlerin ardından Acil Hizmetler sektörüne hassas hayat kurtaran bir sistem geliştirmemize yardımcı oldu. NRE sistemlerinin entegrasyonu, durumsal farkındalık, hızlı tepki ve herhangi bir felaket bölgesine erişim imkanı sağlayan gelişmiş bir çözüm oluşturdu. Bu çözüm Dünya genelinde Arama Kurtarma ekiplerine büyük ölçüde yardımcı olacağına inanıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here