Karadeniz üzerinde İstihbarat Gözetleme ve Keşif görevi yapan ABD Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 İnsansız Hava Aracına Rus Su-27 savaş uçağı kazayla çarptı. Kazadan etkilenen MQ-9 İHA, ABD kuvvetleri tarafından Karedeniz’de düşürüldü.   

ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre yaklaşık yerel saat 07.03’te Rus Su-27 uçaklarından biri MQ-9’un pervanesine çarptı. Uçamayacak durumda olan MQ-9 İHA, ABD kuvvetleri  tarafından uluslararası sularda düşürüldü. 

Çarpışmadan önce birkaç kez Su-27 savaş uçakları çevreye zararlı, profesyonel olmayan bir şekilde MQ-9’un üzerine yakıt döktü ve tehlikeli bir şekilde önünden uçtu.

İHA’yı bilerek düşürmek için açık bir niyet veya bir işaret görmediklerini belirten ABD yetkililer, “MQ-9’a müdahale etmek için kasıtlı bir niyet vardı, ancak çarpışma beceriksizlik gibi görünüyor.” dedi.

Çarpışmanın hemen ardından video kaydı birkaç saniye kesildi.Su-27’nin hangi hasarı aldığı belirsiz olsa da üssüne geri döndüğünü belirten yetkililer, “Rus uçağının hangi üsten geldiğini veya geri döndüğünü bilmediklerini eğer çarpışma bir kaç santim önde olsaydı Rus jeti ciddi şekilde hasar görmüş ve muhtemelen düşmüş olacaktı..” dedi. 

Doğrulanmamış açık kaynak istihbaratına göre, Rus Su-27’nin hasarlı bir şekilde Kırım’daki bir üsse indiğini söylüyor. Söz konusu üs Kırım’da bulunan Belbek Hava Üssü 38. Havacılık Alayı’na bağlı Su-27SM Flanker uçakları konuşlanıyor.

Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı General James B. Hecker, “ MQ-9 hava aracımız, uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütürken bir Rus uçağı tarafından engellendi. Kaza yaptı ve MQ-9’un tamamen kaybına neden oldu” dedi.

General James B. Hecker, “ABD ve Müttefik uçakları uluslararası hava sahasında çalışmaya devam edecek. Rusların kendilerini profesyonel ve güvenli bir şekilde yönetmelerini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hecker, Rus hava ekibinin saldırgan eylemleri tehlikelidir. Yanlış hesaplamalara ve istenmeyen gerilimlerin tırmanmasına yol açabileceğini sözlerine ekledi. 

Düşen MQ-9’un hangi birimde görev yaptığı veya hangi üsse bağlı olduğu belirsiz. ABD Hava Kuvvetleri’nin Romanya ve İtalya Naval Air Station Sigonella bazı Reaper’ları bulunduğu biliniyor. Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya tam saldırısını başlatmadan önce Reapers İHA’lar bölgede rutin istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) operasyonları yapıyordu. Bir İHA Temmuz 2022’de henüz net olmayan nedenlerden dolayı Ukrayna’da düşmüştü. 

Olayın ardında Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, çarpışmanın olmadığını ve ABD Hava Kuvvetleri MQ-9’un keskin bir manevra yaptıktan sonra kontrolsüz uçuşa girdiğini ve Karadeniz’e düştüğünü iddia etti. 

Ayrıca Bakanlık, Reaper’ın transponder olmadan uçtuğunu ve Rus yetkililerinin geçen yıl Ukrayna’yı işgal ettiği sırada kısıtlı bölge ilan ettiği hava sahasına girdiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here