Rus Kuvvetleri Bakhmut çevresinde önemli kazanımlar elde etti ve şehrin doğu bölgelerini temizliyor.Ukrayna kaynakları, Ukrayna güçlerinin Svatove yönünde ilerlediğini bildirdi. Rusya, 9 Mart sabahının erken saatlerinde Ukrayna genelinde geniş kapsamlı füze ve insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirdi. Bu hafta Ukrayna-Rusya savaşında sahada ve diplomaside gelişen olaylar şöyle:

RUS FÜZE SALDIRISINDA 81 FÜZENİN 34’Ü DÜŞÜRÜLDÜ

Rusya, 9 Mart sabahının erken saatlerinde Ukrayna genelinde geniş kapsamlı füze ve insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirdi. Saldırıda en az onbir kişi öldü yedi kişi yaralandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, fırlatılan 81 füzenin 34’ünün düşürüldüğünü açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre Rusya Ukrayna’ya 28 adet Kh-101/Kh-555 hava tabanlı seyir füzesi, 20 adet Kalibr deniz tabanlı seyir füzesi, 6 adet X-22 hava tabanlı seyir füzesi, 6 adet Kh-47 “Kinzhal” hava tabanlı seyir füzesi, 8 güdümlü hava füzesi ( 2K-31P, 6 X-59) ve 13 adet S-300 uçaksavar güdümlü füze fırlatıldı.Füze saldırısı çok sayıda “balon ve sahte radar yansıtıcıları” ile birlikte gerçekleşti. 

Savunma Bakanlığı saldırıya sekiz İran yapımı Shahed-136/131 kamikaze insansız hava aracınında katıldığını ekledi.  

POLONYA VE SLOVAKYA, UKRAYNA’YA MİG-29 SAĞLAYACAK 

Polonya ve Slovakya, Ukrayna’ya ekstra MiG-29 savaş uçakları sağlamaya hazırlanıyor. 

Slovakya Savunma Bakanı Yaroslav Nady ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, iki ülkenin birlikte MiG-29 savaş uçaklarını sağlama konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Yaroslav Nady, “Karar vermenin zamanı geldi. Ukrayna’da insanlar ölüyor, yardım edebiliriz.” dedi. 

Andrzej Duda şunları söyledi: ‘Bu uçakları sağlamaya hazırız. Eminim ki Ukrayna, bu uçakları kullanmak için hazır olacaktır. Çünkü Ukrayna bu uçakları kullanabilecek pilotlara sahip”  

UKRAYNA, İSTİHBARAT SAR UYDUSU SAYESİNDE 7 BİN HEDEFİ İMHA ETTİ

Ukrayna İstihbaratı, yurt dışındaki vatandaşlar tarafından bağışlanan fonlarla satın alınan ICEYE uydusu sayesinde elde edilen sonuçları gösteren bir rapor yayınladı. 

Rapora göre uydu, Ukrayna topraklarında ve Rusya Federasyonu’nda yaklaşık 1.000 yerin kontrolünü yaptı.

Uydu hizmete girdiği beş ay boyunca, Rus işgal güçlerinin neredeyse 1.000 yerin fotoğrafları çekildi. 360 çadır, 7.321 araç ve özel ekipman parçası tespit edildi ve birçoğu bu veriler sayesinde yok edildi. Uydu 24 Eylül’de hizmete girdi ve uzaydan gelen yeni taze veriler günlük olarak alınmaya devam ediyor. 

Ukrayna ilk etapta Bayraktar TB2 SİHA’ları satın alınmasını planlamıştı. Fakat Ukrayna Savunma Bakanlığı 18 Ağustos’da ICEYE şirketiyle anlaşmaya vardı. Uydu hava koşullarından etkilenmeyen, yüzeyi gözlemlemesine olanak tanıyan SAR teknolojisine sahip. 

RUSYA MOLDOVA’DA SAHTE AYAKLANMA ÇIKARAK RUS YANLISI HÜKÜMET KURMAK İSTİYOR

ABD istihbaratı, Rus istihbaratı bağlantılı kişilerin Moldova’da bir ayaklanma girişiminde bulunmaya çalışabileceği konusunda uyardı.CNN’in haberine göre Beyaz Saray yetkilileri, Rus istihbaratıyla bağlantılı kişilerin Moldova hükümetine karşı protestolar düzenlemeyi planladıklarına ve Moldova’da pro-Rus yönetimini kurmak için “sahte bir ayaklanma” çıkarmaya niyet ettiklerine inanıyor.

RUS BİRLİKLERİNDE MÜHİMMAT KITLIĞI YAŞANIYOR

Rusya’nın özel askeri şirketi Wagner Grubu’ndan güçler, birkaç aydır şiddetle mücadele edilen doğu Ukrayna şehri Bakhmut etrafındaki çatışmalara “taktiksel bir mola”vermiş olabilir. Wagner, Bakhmut saldırısında büyük rol alsada grubun lideri Yevgeny Prigozhin, Kremlin’in çatışma konusunda karar alma sürecine yönelik eleştirilerini arttırdı. Özellikle asker ve cephanenin bölgeye gelmediği konusunda eleştirilerde bulunuyor. Uzmanlar, “ bu durumun Wagner özel askeri şirketine has olmadığını, Rus Ordusu’nun tüm birimlerinde mühimmat kıtlığı duyduklarını söyledi.

Ukrayna-Rusya savaşı: 6-12 Mart saha değerlendirmesi

DOĞU UKRAYNA

Rus kaynaklar, Rus kuvvetleri Svatove-Kreminna hattında sınırlı kara harekatı düzenlediğini iddia etti. Batı Askeri Bölgesi bağlı bir asker, Rus kuvvetlerinin Makiivka yakınlarındaki önemli yükseklikleri ele geçirdiğini iddia etti. Bir Rus blog yazarı, Svatove-Kreminna hattındaki Rus kuvvetleri komutanı Hava İndirme kuvvetleri Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Aleksey Naumets överek, bölgede doktrin olarak daha mantıklı ilerlemeler yapmaya çalıştığını belirtti.

Rus güçleri Kupyansk’ın kuzeydoğusunda harekatı sürdürdü. Ukrayna Genelkurmayı, Rus güçlerinin Hryanykivka (Kupyansk’ın 18km kuzeydoğusu) ve Masyutivka (Kupyansk’ın 15km kuzeydoğusu) yakınlarında başarısız harekat gerçekleştirdiğini bildirdi. Coğrafi konumlandırılmış görüntüler Rus güçlerinin Pershotravneve (Kupyansk’ın 22km doğusunda) kontrolünü muhtemelen ele geçirdiğini göstermektedir.

Ukrayna Genelkurmayı, Rus güçlerinin Harkiv Oblastı ile Rusya sınırı boyunca bulunan alanlarda önemli askeri varlık sürdürdüğünü bildirdi. 

Ukrayna kaynakları, Ukrayna güçlerinin Svatove yönünde ilerlediğini bildirdi. Ukrayna medya kaynağı, Ukrayna güçlerinin Kuzemivka’ya (Svatove’nin 14km kuzeybatısı) belirtilmeyen bir tarihte girdiğini ve şu anda Svatove’dan 11 km uzakta pozisyonlarını tuttuğunu bildirdi.

BAKHMUT CEPHE BÖLGESİ

Bu hafta Rus kuvvetleri Bakhmut’ta kazanımlar elde etti ve şehrin doğu bölgelerini temizliyor. Coğrafi konumlu görüntüler, Rus kuvvetlerinin KUZ batısındaki yeni pozisyonlara ilerlediğini ve AZOM metal işleme tesisi içindeki kuzeybatı Bakhmut’ta 800 metre mesafede yeni konumlar elde ettiğini gösteriyor. Wagner Grubu savaşçıları AZOM endüstriyel kompleksi gibi kentsel alanlarda sıkışıp kalmaları ve önemli ilerlemeler kaydetmeleri zorlaştığı varsayılabilir.

Ukrayna Genelkurmayı açıklamasında, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’a yönelik Rus saldırıları püskürttüğünü bildirdi. Bakhmut’un kuzeydoğusundaki Paraskoviivka (3 km kuzeydoğu), kuzeybatısındaki Zalizianske (10 km kuzeybatı), Dubovo-Vasylivka (6 km kuzeybatı) ve Bohdanivka (6 km kuzeybatı) yakınları ile Bakhmut’un batısındaki Ivanivske (5 km batı) civarlarında da Rus saldırıları püskürtüldü.

Ukrayna Doğu Güçleri Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, Bakhmut’taki çatışmaların bu hafta önceki haftaya göre daha yoğun olduğunu ve sadece son bir günde Bakhmut’ta 23 çatışma yaşandığını belirtti. 

Rus askeri blog yazarı, Bakhmut’un kuzeydoğusundaki Soledar bölgesinde Rus hava indirme (VDV) unsurları Wagner operasyonlarına destek olduğunu belirtti.

Rus askeri blog yazarları, Wagner Grubu kuvvetleri doğudaki Bakhmutka Nehri’ni geçtiğini ve şehir merkezine doğru ilerlediğini iddia ettiler. Coğrafi konum görüntüleri Bakhmut’un idari merkezine yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta olduğunu gösteriyor.

DONETSK ÖN CEPHE

Rus birlikleri Avdiivka-Donetsk şehri cephesi boyunca kara harekatına devam etti. Ukrayna Genelkurmayı, Rus birlikleri Avdiivka’ya yönelik başarısız kara harekatı gerçekleştirdiğini bildirdi.    

Rus birlikleri Avdiivka yakınlarındaki Kamianka (Avdiivka’nın kuzeydoğusunda 5km), Krasnohorivka (Avdiivka’nın kuzeyinde 9km) ve Severne (Avdiivka’nın batısında 5km) bölgelerinde; Donetsk Şehri’nin kuzeybatısındaki Vodyane, Pervomaiske, Nevelske ve Krasnohorivka yakınlarında; Donetsk Şehri’nin güneybatısındaki Marinka, Pobieda ve Novomykhailivka yakınlarında başarısız kara harekatı gerçekleştirdi.

Ukrayna Genelkurmayı, Rus birlikleri Donetsk şehri 30 km güneybatısındaki Vuhledar yakınlarında başarısız kara harekatı gerçekleştirdiğini bildirdi. Rus askeri blog yazarı Rus kuvvetleri 10 Mart’ta Vuhledar’a karşı yeni bir kara harekatı başlattığını iddia etti. Rus deniz piyadesi ve Doğu Askeri Bölge unsurları son birkaç haftada bu bölgedeki başarısız harekatlarda önemli kayıplar verdi. Rus kaynaklar, 155. Deniz Piyade Tugayı ve Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) “Kaskad” grubunun Vuhledar yakınlarında faaliyet gösteren unsurlarını görüntülerini yayınladı.

GÜNEY EKSEN

Rus kuvvetleri, Dinyeper Nehri delta adaları yakınlarında keşif faaliyetlerine devam ediyor. Ukrayna Güney Operasyonel Komutanlığı sözcüsü Natalia Humenyuk, son üç günde adalara ulaşmaya çalışan yedi Rus deniz aracını Ukrayna kuvvetleri tarafından imha edildiğini söyledi.

Rus kuvvetleri, Hulyaipole ve Dnipropetrovsk, Kherson ve Mykolaiv oblastları batısını ateş altına almaya devam etti. Ukrayna kaynakları, Rus kuvvetleri Kherson ve Zaporizhzhia şehirlerini ve Nikopol, Dnipropetrovsk Oblastı ve Ochakiv, Mykolaiv Oblastı yakınlarındaki hedefleri vurduğunu bildirdi.

Rus kuvvetleri, Zaporizhia Oblastı’nda tahkimatlar kurmaya devam ediyor. Son uydu görüntüleri Rus kuvvetlerinin Aralık 2022 ile 9 Mart 2023 arasında Chystopillia, Zaporizhia Oblastı’nın kuzeyindeki tahkimatları önemli ölçüde genişlettiklerini gösteriyor. Rus kuvvetleri, Tokmak’a (T0401 otoyolu boyunca Melitopol’e 15 km mesafede bulunan önemli bir Rus arka bölge lojistik düğümü) N30 ve T0408 otoyollarını savunmak istiyorlar. Bu tahkimatla Rus kuvvetleri, Ukrayna saldırısına karşı Melitopol’e giden önemli karayolu hatlarını güvence altına almayı amaçlıyor.

Kaynak: ISW,  militaryland.net, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Sputnik, DW, Açık kaynak İstihbarat (OSINT) Sosyal medya,

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here