Şoygu, Avdiivka’nın tamamının kontrol altına alındığını bildirdi

0
110

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Avdiivka‘nın Orgeneral Mordviçev komutasındaki Merkez Askeri Grubu tarafından tamamen kontrol altına alındığını bildirdiği belirtildi.

Şoygu, Rusya Merkez Güç Grubu’nun unsurlarının Avdiivka‘nın ele geçirilmesini tamamladığını ve Rus kuvvetlerinin Ukrayna kuvvetlerini tuzağa düşürdüğü bölgeleri temizlediğini söyledi.

Açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin son 24 saat içinde Avdiivka‘daki çatışmalarda verdiği kayıpların bin 500’ü aştığı kaydedildi.

Rus birliklerinin 31.75 kilometrekarelik alanı özgürleştirmeyi başardığına vurgu yapılan açıklamada, “Rus birliklerinin yoğun ve kesintisiz ateşi altında, dağınık haldeki Ukrayna birliklerinin silah ve askeri teçhizatlarını bırakarak Avdiivka‘yı aceleyle terk ettiği” ifadelerine yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri Merkez Askeri Grubu Komutanı Orgeneral Andrey Mordviçev’e gönderdiği telgrafta, Avdiivka’daki çatışmalara katılan tüm birliklere teşekkür etti.

Telgrafta, “Sizin komutanınızda Avdiivka’daki çatışmalara katılan tüm birliklere mükemmel askeri operasyonları için şükranlarımı sunuyorum. Özel askeri operasyonda görevlerini yerine getirirken hayatını kaybeden kahramanlarımıza sonsuz huzur diliyorum” ifadelerine yer verildi.

Rus Merkez Güç Grubu komutanı Orgeneral Andrei Mordvichev‘in liderliğindeki Rus kuvvetlerinin Avdiivka‘yı ele geçirmesi için 30. Motorlu Piyade Tugayı (2. Kombine Silahlar Ordusu [KSO], Merkez Askeri Bölgesi [MAB]); 35., 55. ve 74. Motorlu Piyade Tugayları (hepsi 41. KSO, MAB); 1., 9. ve 114. Motorlu Piyade Tugayları ve 1454. Motorlu Piyade Alayı ve 10. Tank Alayı (hepsi 1. Donetsk Halk Cumhuriyeti [DNR] Ordusu [OO]); ve 6., 80. ve 239. Tank Alayları (hepsi 90. Tank Tümeni, 41. KSO, MAB) görev aldı.

17 Şubat’ta yayınlanan coğrafi konumlu görüntüler, Rus kuvvetlerinin Kuzey Avdiivka’da demiryolu hattı boyunca, Avdiivka Kokes Tesisinin doğu kısmında ve Kuzeydoğu Avdiivka‘daki taş ocağı yakınındaki endüstriyel bölgede ilerlediğini gösteriyor. Görüntüler, Rus kuvvetlerinin güneyden merkezi Avdiivka‘ya ilerleyip Şehir İdaresi ve Kültür Sarayı binalarını ele geçirdiğini gösteriyor. Rus askeri blog yazarları büyük ölçüde, Rus kuvvetlerinin Lastochkyne’ye (Avdiivka‘nın batısında) kadar olan bölge de dahil olmak üzere Avdiivka‘nın çoğunu ele geçirdiğini bildirdi.

Ukraynalı yetkililer, Avdiivka‘dan çekilmesi sırasında Ukrayna kuvvetlerinin Rus kuvvetlerine ağır kayıplar verdiğini iddia etti. Ukraynalı Tavriisk Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Oleksandr Tarnavskyi, Avdiivka‘dan çekilme sırasında bazı Ukrayna kuvvetlerinin esir alındığını ancak çekilmenin büyük ölçüde plana uygun gerçekleştiğini bildirdi.

Rus kuvvetleri, Avdiivka‘nın ele geçirilmesine yönelik saldırılarında hava üstünlüğü sağladı. Hava desteği ile kara birliklerini destekledi. Uzmanlar, Ukrayna’daki Rus kuvvetlerinin ilk defa böyle bir hava üstünlüğü sağladığına işaret ediyor. Avdeyevka yakınlarında görev yapan Ukraynalı bir tugayın sözcüsü, Rus kuvvetlerinin son bir günde 60 KAB güdümlü bombası attığını belirtti. Rus kuvvetleri hedeflerini vurmak için çok sayıda bomba kullandı, 14 Şubat’ta rekor bir sayıda 73 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Batı’dan gelen askeri yardımının gecikmesi, Ukrayna’nın hava savunmasında önemli kısıtlamalara neden oldu. Bu durum, Rus kuvvetlerinin Ukrayna genelinde ve Avdiivka‘daki ilerlemelerini sağladı. Ukrayna Savunma Bakanı, Avdiivka‘nın savunmasından çıkarılan dersler arasında, Ukrayna’nın Rus KAB güdümlü bombalarını engellemek için modern hava savunma sistemlerine ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. Ukraynalı yetkililer, ülkelerinin hava savunma füzelerinde kritik eksiklik olduğunu vurgularken, Amerikan yetkililer, Batı’dan gelen askeri yardım olmazsa Ukrayna’nın hava savunma füze stoklarının Mart 2024’te tükeneceğini tahmin ediyorlar.

Sınırlı etkili hava savunma sistemleri, azalan hava savunma füze stokları ve Rus füze ve İHA saldırıları, Rus kuvvetlerinin operasyonel ilerlemelerini daha agresif bir şekilde sürdürmesine olanak sağlıyor.

Ukrayna kuvvetlerinin 17 Şubat’ta Donetsk Oblastı üzerinde üç Rus savaş uçağını düşürdüğü bildirildi. Bu durum, Ukrayna’nın Avdiivka‘dan çekilen kuvvetlerini korumak için sınırlı hava savunma varlıklarını kullanmış olabileceğini gösteriyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Oleksandr Syrskyi, üç uçağın da KAB güdümlü bomba saldırıları düzenlemek üzere sortiye çıktıkları sırada vurulduğunu belirtti. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mykola Oleshchuk, düşen uçakların konumlarını gösteren Cospas-Sarat uydusu verilerini paylaştı. Ukrayna kuvvetleri, modern hava savunma sistemleri ve füzelerle donatıldığında bu tür yüksek değerli hava araçlarını vurabilecek kapasiteye sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here