Gür Sınıfı Denizaltıların Yarı Ömür Modernizasyonu Faaliyetleri İçin Sözleşme İmzalandı

0
80

Gür Sınıfı Denizaltıların kritik bazı seyir, makine ve muhabere sistemleri STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş ortaklığı (İO) ile SSB arasında 17 Ocak 2024 tarihinde imzalanan Sözleşme ile modernize edilecek.

STM, Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan Gür Sınıfı Denizaltıların Yarı Ömür Modernizasyon faaliyetlerinde, sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendi. Gür Sınıfı Denizaltılarda kritik öneme sahip olan seyir, makine ve muhabere sistemleri, milli ve modern imkânlarla modernize edilerek denizaltıların ömrü uzatılacak.

Gür Sınıfında Seyir, Makine ve Muhabere Sistemlerinin Modernize Edilmesi

Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın envanterindeki Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılarında önemli bir kilometre taşına imza atıldı. Türk Donanması’nın envanterinde yer alan Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı ömür Modernizasyonu Projesi içeriğine Gür Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu faaliyetlerini de ekleyen Sözleşme Değişikliği, STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş ortaklığı (İO) ile SSB arasında 17 Ocak 2024 tarihinde imzalandı.

Sözleşme ile ilk aşamada, İş Ortaklığı tarafından Gür Sınıfı Denizaltıların kritik bazı seyir, makine ve muhabere sistemlerinin modernize edilmesi hedefleniyor. STM’nin sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendiği projenin 6 yılda tamamlanması planlanıyor.

Güleryüz: Yetkinliklerimizle Denizaltı Filomuzu Güçlendiriyoruz

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Modernizasyon kapsamında da AY Sınıfının ardından, PREVEZE ve GÜR Sınıfı denizaltılarımızın da en gelişmiş sistemlerle donatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alınan kararların ve projelerimizin Savunma Sanayii Başkanlığı’na, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

Preveze-YÖM projesi çerçevesinde çizilen tedarik ve entegrasyon işlemlerinin yanı sıra TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) ile ADVENT MÜREN Savaş Yönetim Sistemlerinin PREVEZE ve GÜR Sınıfı Denizaltılara platform entegrasyonu faaliyetleri de STM sorumluluğunda yürütülüyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nde 2004 yılından itibaren göreve başlayan 4 adet Gür Sınıfı Denizaltı bulunuyor.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu

SSB tarafından 2019 yılında başlatılan Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu’nda, ilk denizaltı TCG PREVEZE’de bugüne kadar STM tarafından tedarik edilen ve platform entegrasyonu tamamlanan Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin kabul faaliyetleri 2023 yılında tamamlandı ve proje kapsamında modernizasyon faaliyetleri başarıyla devam ediyor. Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. STM’nin pilot ortak görevini yürüttüğü projede; 9 adet sistemin tedarik faaliyetleri ve Proje kapsamında tedarik edilen sistemlerin tamamının platform entegrasyonu sorumluluğu STM tarafından yürütülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here