NASA misyonu kapsamında Mayıs’da uzaya gönderilen SpaceX’in DRAGON kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılarak Türkiye saatiyle 21:40’ta, Florida açıklarında suya iniş yaptı.

ABD’li astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken taşıyan kapsül başarılı bir şekilde Florida açıklarında suya iniş yaptı. ABD dokuz yıl aradan sonra yörüngeye astronot gönderip, güvenle geri getirebilecek kabiliyete sahip oldu.

SpaceX NASA misyonu kapsamında 31 Mayıs’da fırlatılan DRAGON uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmişti.

Bu uzay görevi, Nasa’nın uzay araçlarını emekli ettiği 2011’den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermiyordu. Bu açıdan, bu sefer bir ilk niteliği taşıyor.

Bu misyonu ‘ilkler tarihine’ geçiren bir diğer neden de, Nasa’nın astronotlarını uzaya göndermek için ilk defa özel bir şirketle çalışıyor olması.

Dört metre çapında ve 8 metre yüksekliğindeki DRAGON kapsülünün iç dizaynı TESLA’nın ürettiği araçlardan esinlenerek tasarlanmış. Kapsül 7 kişilik mürettabatı taşıyacak kapasitede, alt tarafında 37 metreküplük bir bagaj bulunuyor.İlk insanlı uçuşunda sadece iki kişiye götüren kapsül, daha sonraki görevlerde daha fazla insanı uzaya götürecek.

Astronotların üzerindeki giysiler de özel olarak Space X firması tarafından tasarlandı. Space X kurucusu Elon Musk bir televizyon programında , “hem havalı hem işe yarar bir tasarım nasıl yapabiliriz diye düşündük, buradaki amaç insalar bu uzay kıyafetini gördüğünde, Bir gün bende böyle bir şey giymek istiyorum desinler” ifadelerini kullanmıştı.

Amerika, uzay mekiği programının sona erdiği 2011 yılından bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyor, ancak astronot başına gidiş-dönüş olmak üzere Rusya’ya 85 milyon dolar ödeme yapıyordu.

Ticari uzay pazarını canlandırma amacıyla yola çıkan NASA, SpaceX’le 2,6 milyar dolar, Boeing’leyse 4 buçuk milyar dolarlık ihalelere imza atmıştı.

Bugüne kadar üç ülkeye ait 8 araç insaları uzaya taşıdı.ABD’nin Mercury, Gemini, Apollo ve Space Shuttle, Rusya’nın Vostok, Voskhod, Soyuz ve Çin’in Shenzou araçları. SpaceX’in Dragon uzay aracı uzaya insan taşıyan 9.kapsül oldu.

Kaynak: Ajanslar, SpaceX,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here