Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) arasında ‘Hücumbot Geliştirme Projesi’ protokolü IDEF 2019’da imzalandı.

İmzalanan protokol ile hücumbot geliştirilmesi konusunda birikim ve tecrübeleri bir araya getirerek birlikte çalışabilme amaçlanıyor.

STM tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Hücumbot Projesi için tasarımı yapılan ‘FAC-55’ (Fast Attack Craft) Hücumbotu, özellikle üstün su üstü harbi kabiliyeti ile harp zamanı etkin görev yapabilecek şekilde uluslararası standartlara uygun olarak gaz türbini tahrik sistemi ile donatılmış tek gövdeli savaş gemisi özellikleri taşıyor.

FAC-55’ (Fast Attack Craft) Hücumbot tasarımı

Yeni tip hücumbot 535 ton deplasman ağırlığında ve 55 knot üzerinde yüksek hıza sahip olacak.

STM ARGE tarafından İki yıldır yürütülen çalışmalarda FAC 55 tekne formu, mevcut tahrik teknolojileri ile havuz denemelerinde, 60 knot sürate ulaşabildiğini gösterdi. Tasarım, yüksek deniz şartlarında test edildi ve deniz durumu 3’te 55 knota ulaşabildiği görüldü; deniz durumu 5’te ise 30 knot süratte test edildi. STM, FAC 55 için, gaz türbinlerinin aynı anda çalışabileceği COGAG tahrik sistemini kullanacak.

FAC-55 Hücumbotu’nun inşa malzemesi olarak çelik seçildi. Altınköprü, tekne yapısında çelik kullanmayı su altındaki kayalara çarpması durumunda dayanımı ve esnemesi iyi olduğu için tercih edildiği belirtildi.

FAC 55, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki hücumbotlardan farklı olarak, düşük radar görünürlüğünü öne çıkartan bir tasarıma sahip.

FAC 55, suyun altına yönelik, sonar ve torpido gibi sistemlerin dışında, bir korvet ile aynı sistemleri ve silahları taşıyabilecek. Bu kapsamda, tasarımda; 76 mm baş topu, atış kontrol radarı, 3 boyutlu arama radarı, IFF sistemi, elektronik destek istemi, HF/VHF/UHF muhabere sistemleri, seyir radarı, STAMP, elektro-optik algılayıcı, satıhtan satha füze, nokta hava savunma sistemi ve sahte hedef lançerleri yer alacak.

Kaynak: IDEF 2019, SSB, STM, MSI dergi, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here