Savunma Sanayii Başkanlığı, İnsansız Deniz Aracı (İDA)’lara sürü yeteneği kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflendiği Sürü İDA Projesinde ilk aşamayı tamamladıklarını açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “ Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bir kabiliyeti daha yerli-milli olarak geliştiriyoruz.İnsansız deniz araçlarına sürü yeteneğinin kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflediğimiz Sürü İDA Projemizde ilk aşamayı tamamladık. Devamı gelecek… “ ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz günlerde SSB tarafından yayımlanan TÇD ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında üs/liman savunması ve suüstü muharip görevleri için birer adet olmak üzere insansız suüstü deniz aracı tedariki duyurusu yapıldı. Firmaların teklif sunması için son tarih ise 6 Eylül 2021 saat 16:00 olarak açıklanmıştı.

İnsansız Hava Aracı (İHA) projeleri yanında İnsansız Deniz Araçları projeleride devam ediyor. ARES ve METEKSAN tarafından geliştirilen İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ Ankara’da düzenlenen basın toplantısıyla Ekim 2020’de tanıtılmıştı. ULAQ’ın 2020 Aralık’ta denize indirilmesi ardından, testlerin 2021 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek hedefi tam isabetle vurdu. Atışta ROKETSAN üretimi CİRİT füzesi kullanıldı.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here