Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türk Deniz Kuvvetleri’nin hafif torpido ihtiyacını yerli-milli imkanlarla karşılamak amacıyla 324 mm Torpido Geliştirilme Projesi başladığını duyurdu.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, ” 2020’nin son günlerinde yeni bir projenin daha heyecanını yaşıyoruz. Donanmamızın hafif torpido ihtiyacını yerli-milli imkanlarla karşılamak için 324 mm Torpido Geliştirilmesi Projesini başlattık. ORKA torpidomuz ROKETSAN ve ASELSAN alt yükleniciliğinde geliştirilecek.” ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için başlatılan proje, yerli ve milli olarak geliştirilecek.

ORKA hafif torpido silah sistemi, hassas güdüm, navigasyon, gelişmiş arama ve hücum kabiliyetlerine sahip olacak. Torpido aldatma ve karıştırmaya karşı direnciyle hedef üstünde yüksek etkinlik sağlayacak.

ASELSAN alt yükleniciliğinde geliştirilecek ORKA, envanterdeki MK46 ve MK54 torpidolarının yerine geçerek bu alandaki dışa bağımlılığımızı sona erdirecek. 

Hafif torpido Deniz Kuvvetleri’nin Sikorsky S-70B/28D Sea Hawk helikopterlerinden ve Anka, Aksungur, Akıncı TİHA gibi yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip SİHA’lardan atılabilecek.

ROKETSAN’ın gelecek yıl teslim edilmesi hedeflenen AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi’nde edindiği tecrübe de ORKA Projesi’ne aktarılacak.

KAYNAK: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here