STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş (STM) tarafından üç adet AGOSTA 90B sınıfı denizaltının modernize edildiği projede, ikinci gemi olan PNS/M KHALID (S-137), yapılan törenle Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Denizaltıların modernizasyonu kapsamında Denizaltıların tüm sonar süiti, periskop sistemleri, Dümen Konsolu, Konverterleri, Deniz Suyu Soğutma Sistemi, Bilgi Dağıtım Sistemi, Komuta Kontrol sistemiyle Radar ve Elektronik Destek Sistemleri değiştiriliyor.

Böylelikle modernizasyon kapsamında denizaltıların mevcut imkanlarının ötesinde ilave özellikler de kazandırılmış oluyor.. Aynı zamanda, ASELSAN ve HAVELSAN başta olmak üzere yerli ve milli birçok firmaya ait sistemler de proje kapsamında ihraç ediliyor. 

Denizaltı modernizasyonu için gerekli tüm mukavim tekne ilişkili yapısal tadilatlar, kullanılan malzemeler ve denizaltı gemilerinde uygulanan işçilik faaliyetleri de uluslararası klaslama kuruluşu olan DNV (Dat Nordske Veritas) tarafından sertifikalandırılıyor.

STM’nin, modernize ederek Pakistan Donanması’na kazandırdığı ilk Agosta 90B Sınıfı Denizaltı PNS/M HAMZA (S-139), SEASPARK-2022 Taktik Tatbikatı’nda hizmet dışına ayrılmış bir fırkateyni, torpido atışı ile tam isabetle vurarak batırmıştı.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan Fransız yapımı AGOSTA-90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu için 22 Haziran 2016’da Pakistan Donanması ile STM arasındaki sözleşmeye bağlı olarak ilk denizaltının modernizasyonuna Pakistan’da başlanmıştı.

PAKİSTAN DONANMASI AGOSTA-90B DENİZALTILARI 

Pakistan 3 adet Fransız tasarımı Agosta-90B sınıfı dizel-elektrik denizaltıya sahip. Pakistan Donanması Denizaltıları Khalid sınıfı olarak adlandırıyor.

İlk denizaltı Fransa’da DCSN Tersanesinde, diğer 2 denizaltı Pakistan’da teknoloji transferi ile inşa edildi. 3 denizaltı 1999-2006 yılları arasında Pakistan Donanmasına katıldı.

Denizaltılar 4 adet 533 mm torpido tüpüne sahip. 19 adet ağır torpido ya da SM-39 Exocet anti-gemi füzesi taşıyabilir. Pakistan ağır torpidonun yanında SM-39 Exocet anti-gemi füzesi satın almıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here