Tip-31

Rosyth’deki Babcock tersanesinde Kraliyet Donanması Tip 23 fırkateynlerin yerine alacak Tip 31 Fırkateynin ikincisi HMS Active’nin saç kesim töreni gerçekleştirildi. 

Babcock’un Rosyth, İskoçya’daki tesisindeki törene, Birleşik Krallık ve uluslararası endüstri ve kamu hizmetlerinden temsilciler, çalışanlar ve yerel yetkililer katıldı. 

Babcock’s Rosyth tersanesinde Tip 26 fırkateynlerin yanı sıra Tip 31 Fırkateyni HMS Venturer ve HMS Active inşası devam ediyor. Britanya tersanelerinin 30 yılı aşkın bir süredir ilk kez Kraliyet Donanması için iki yeni sınıf fırkateyn tersanelerinde üretilmiş olacak. 

Tip 26 önümüzdeki 15 yıl içinde aktif yaşamlarının sonuna gelen denizaltı avcısı Tip 23’in yerine alırken, Tip 31 Fırkateynleride geriye kalan beş Tip 23’ün yerine alacak. 

Kraliyet Donaması’nın Tip 31 fırkateyn ihalesini Babcock Team 31 konsorsiyumun Danimarka tasarımı ‘Arrowhead 140′ fırkateyni kazandığını 2019 yılında açıklanmıştı.  

Danimarka Deniz Kuvvetleri’nin ‘Iver Huitfeldt‘ fırkateynlerinin gövdesi üzerine yeniden tasarlanan ‘Arrowhead 140′ fırkateynleri, test edilmiş gövde ile hayati maliyetleri en aza indirecek şekilde Rosyth Tersanesi’nde inşa ediliyor 

İngiltere Kraliyet Donanması envanterden çıkan her gemi için, yeni bir geminin envantere girmesi şeklinde bir planlama yapmıştı.Hedef; 6 adet Tip 45 muhribi ve 13 adet fırkateyn ile toplam 19 gemilik bir güç oluşturmaktı.

Tip 26 ile ilgili tedarik süreçleri, tahmin edilenden uzun sürdü ve sonuçta, maliyetin yüksekliğinin de etkisi ile 8 adet fırkateynin inşa edilmesine karar verildi. Sayıyı 13’e tamamlamak için bulunan formül ise Tip 31′e sınıfı fırkateynler oldu.

Aslında Tip 23 sınıfına bakıldığında; 8 adet geminin denizaltı savunma harbi Deniz Savunma Harbi (DSH) yeteneğine sahip olduğu; 5 adedinin ise genel amaçlı olduğu görülüyor. Benzer şekilde, Tip 26 sınıfının ana görevlerinden birisi de DSH olacak ve Tip 31 sınıfı, genel maksatlı kullanım için tasarlanacak. Böylece, mevcut durum da sayısal olarak korunacak. Yine de geçmişte tek bir sınıf ile karşılanan ihtiyaçlar, artık iki farklı sınıf gemi ile karşılanacak.

Artan savunma harcamları ve Finansal problemler nedeniyle 2028-30 yıllara kadar bu gemilerin envantere girmesi gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Kraliyet Donanması ileri konuşlanma için Açık Deniz Karakol gemileri (OPV) ile boşluğu doldurması gerekecek.

İngiliz basınında çıkan haberlerde, beş gemilik Tip 32 programının finansman yetersizliği nedeniyle iptal edileceğine dair güçlü işaretler olduğu yazıldı. Sunday Times’ın makalesinde, Tip 32’nin 2,5 milyar sterlinlik bir proje olacağını öne sürüyor. Enflasyon sebep olduğu artışlarla gemi başına 500 milyon sterlin maliyet olacağı tahmin ediliyor. Fakat ilk yapılan anlaşmada gemi başı 268 milyon sterlin ile 5 gemi için 1,34 Milyar Sterlin mal oluyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here