Savunma projelerinin COVID-19 sonrası durumu ‘STM ThinktechOnline’ panelinde konuşuldu

0
1178

STM ThinkTech’in düzenlediği online panelde COVID-19 süreci ve sonrasındaki Türkiye’de ve Dünya’da savunma sanayii durumu değerlendirildi.

Panele Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, STM Genel Müdürü Murat İkinci, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş katıldı.

Panele katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, COVID-19 döneminde sözleşmeye bağlanmış projelerde iptal ya da erteleme söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye’nin F-35’ten çıkması durumunda, projeye yaklaşık 600 milyon dolar, uçak başına en az 8-10 milyon dolar ek maliyet getireceğini değerlendirdiklerini belirten Demir, “Türk firmalarının üretimleri durdurması açısından Mart 2020 son tarih idi. Mart 2020 geldi ve geçti. Firmalarımız üretimlerine devam ediyorlar, siparişler gelmeye devam ediyor. Yani, ‘bir kerede ipi kestim attım’ ve ‘artık Türkiye’yi çıkarttım’ demek çok kolay değil.” dedi.

STM ThinkTech’in paneline katılan STM Genel Müdürü Murat İKİNCİ, MİLGEM İSTİF (İ) Sınıfı Fırkateyn projesine dair önemli açıklamalarda bulundu.

İ Sınıfının ilk versiyonu olan gemimizin de inşası, halen STM ana sorumluluğunda birçok firmamızın katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam ettiğini belirten İkinci, “Doğu Akdeniz’deki durumu dikkate alarak, İ Sınıfı Fırkateynin planlanandan önce Silahlı Kuvvetlerimize teslim edilebilmesi için büyük bir çaba ve gayret içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

STM başkanı, “İlk İ Sınıfı Fırkateyni, 2020 yılının sonunda denize indirmeyi planlıyoruz.” dedi.

STM Genel Müdürü, test ve eğitim gemisi TCG Ufuk’un donatım faaliyetlerinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi ve ‘Haziran ayı içerisinde deniz tecrübe testlerine başlanacağını’ belirtti.

Pakistan Donanması envanterindeki ‘Agosta-90B‘ tipi denizaltıların modernizasyon faaliyetlerine devam ettiğini hatırlatan İkinci ilk geminin denize indirildiğine işaret etti. İkinci, performans ve diğer testlerinin tamamlanmasının arından denizaltının Pakistan Deniz Kuvvetlerine teslim edileceğini söyledi.

ASELSAN başkanı Genel Müdürü Haluk Görgün geçen seneye göre yılın ilk dönemi hasılatı %50’ye yakın arttığını söyledi.Görgün alt yüklenicilere 650 milyon dolara yakın ödeme yapıldığını belirtti.

Haluk Görgün ASELSAN’ın 2020 satışlarını şöyle sıraladı: “Bir Asya Pasifik ülkesine yaklaşık 10 milyon dolar değerinde su altı savunma sistemi satıldı.Bir NATO ve AB ülkesine, yaklaşık 2,2 milyon değerinde silah sistemi satıldı. NATO’ya termal dürbün satışı yapıldı. Başka bir NATO-AB ülkesine, 2 milyon dolar değerinde elektro optik sistemler satışı yapıldı.Endonezya’ya 5 milyon dolar su altı akustik sistemi satıldı.Suudi Arabistan’a 2 milyon dolar değerinde telsiz satışı yapıldı.Azerbaycan’a elektro optik satışı yapıldı.”

TUSAŞ Genel Müdür Temel Kotil Milli Muharip Uçak’ın 2023’te hangardan çıkacağını 2025’te de teslim edeceklerini belirti. Döner ve sabit kanatlı uçaklar, İHA’lar ve Türksat 6A’da çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi.

Kaynak: STM ThinkTech

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here