NATO’nun, pandemi, büyük çaplı elektrik kesintisi, siber saldırılar ve insan hareketleri gibi stratejik şoklar karşısında karar verme süreçlerine destek olmak amacıyla ‘STM ThinkTech’ tarafından geliştirilen “Elastikiyet (Resilience) Karar Destek Modeli”nin 5. ve 6. projesini imzaladı.

Model NATO tarafından “Çok Boyutlu Harekât” konseptinin doğrulama tatbikatı ile NATO’nun 2023 Kriz Yönetim Tatbikatında kullanılacak.

STM ThinkTech, NATO’ya bugüne kadar dört adet karar destek sistemi geliştirdi. STM ThinkTech tarafından geliştirilen elastikiyet modelleri NATO ACT’ye (NATO Dönüşüm Komutanlığı – Allied Command Transformation) başarı ile teslim edildi.

STM ve NATO arasında 15 Eylül 2022 tarihinde imzalanan beşinci proje ile STM ThinkTech’in “Elastikiyet Modeli”, NATO tarafından “Çok Boyutlu Harekât (Multi-Domain Operations)” konseptinin doğrulama tatbikatında kullanılacak.

STM ve NATO arasında 7 Kasım 2022 tarihinde de 6. Proje için imzalar atıldı. Bahse konu sözleşme, Bütünleşik Elastikiyet Modeli’nin 2023 NATO Kriz Yönetim Tatbikatı’nda (Crisis Management Exercise) kullanılmasına ilişkin NATO’ya verilecek danışmanlık hizmetini kapsıyor.

NATO’ya teslim ettiğimiz Bütünleşik Elastikiyet Karar Destek Modeli (Aggregated Resilience Decision Support Model), NATO’nun eğitim ve tatbikatlarında kullanılmaya başlandığını belirten STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Şimdi de NATO ile beşinci ve altıncı sözleşmemizi imzaladık. Bu kapsamda, STM ThinkTech’in uzman ekipleri tarafından geliştirilen Model, NATO’nun kritik birimlerince iki önemli tatbikatta kullanılacak. Diğer yürüttüğümüz faaliyet alanlarında olduğu gibi, danışmanlık ve karar destek sistemi alanında öncü bir firma olarak, NATO gibi uluslararası askeri bir örgütün karargâh ve tatbikatlara, Türk mühendislerinin geliştirdiği çözümleri taşımaktan onur duyuyoruz.” dedi.

BÜTÜNLEŞİK ELASTİKİYET KARAR DESTEK MODELİ

Elastikiyet (Resilience) Karar Destek Modeli; NATO’nun, pandemi, büyük çaplı elektrik kesintisi, siber saldırı ve büyük çaplı insan hareketleri gibi stratejik şokların meydana geldiği durumlarda karar verme süreçlerine destek olmak maksadıyla sistem düşüncesi yaklaşımı ve sistem dinamikleri yöntemi kullanılarak geliştirildi. Modelde stratejik şokların etkilerinin ve yaratacağı kritik değişikliklerin ne olabileceğine ek olarak; sivil ve askeri sistemlerde yaratacağı olası sonuçlar analiz ediliyor. Geliştirilen modelde ayrıca, şok türlerinin enerji, ulaşım, iletişim gibi farklı altyapılarda yaratacağı nihai etkileri ve olası riskler de senaryo tabanlı olarak analiz edilebiliyor. Model; NATO’ya stratejik seviyede karar desteği sunarken, yetkililerin atacakları adımlar ve alabilecekleri önlemler noktasında karar verme süreçlerini kolaylaştırıyor. 

Kaynak: STM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here