Savunma Sanayii Başkanlığı, ‘Sürü İnsansız Deniz Aracı’ projesinde yeni aşamaya geçtik, yeni üye MİR ile ALBATROS-S birlikte görev icra ettiler.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Sürü İnsansız Deniz Aracı Projemizde yeni aşamaya geçtik! Sürü İDA ailemizin yeni üyesi MİR ile ALBATROS-S birlikte görev icra ettiler. İki farklı boy ve kabiliyete sahip İDA’larımız ile oluşturduğumuz sürü mimarisini, sahada gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ASELSAN ile alt yüklenicisi KOBİ’lerce yürütülen İnsansız Deniz Aracı (İDA) projesinde MİR İDA ASELSAN-Sefine Tersanesi iş birliğinde geliştirildi.

ALBATROS-S Sürü İDA’ ve MİR İDA ilk kez birlikte görev yaptı.

“Sürü İDA’lara yeni yetenekler kazandırmaya devam ettiklerini” belirten SSB Başkanı İsmail Demir, “Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA’larla 4’lü sürü denemesi yapmıştık. Sürümüze yeni ve daha büyük güç olarak MİR İDA’yı ekledik.” ifadelerini kullandı.

Demir, ” MİR İDA, önemli faydalı yük taşımak ve ülkemiz için önemli bir kabiliyeti sahada göstermek için yürüttüğümüz başka bir proje içinde geliştiriliyor. İki farklı boy ve kabiliyette İDA ile sahada denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdik. ” dedi.

İDA’ların farklı sensörlerden alınan verilerle otomatik engel/nesne algılanması ve dinamik manevra yağabildiklerini belirten İsmail Demir, ” Geliştirilmiş algoritmalarla hayata geçirilen teknoloji sayesinde İDA’lararası görev paylaşımı icra ediliyor. Sürü kabiliyetli İDA’larımız, yerli ve milli özgün haberleşme sistemi, kontrol sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında göreve devam edebilme gibi kabiliyetlere sahip. “ şeklinde konuştu.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here