Afganistan Hükümeti yetkilileri, ülke çapında Taliban saldırıları devam ederken, Taliban’ın 7 bin mahkumun serbest bırakılması karşılığında üç aylık bir ateşkes teklif ettiğini söyledi.

Afgan hükümet yetkilisi Nader Nadery, teklifi “büyük bir talep” olarak nitelendirdi. Yetkili, Taliban liderlerinin Birleşmiş Milletler kara listesinden çıkarılmasını talep ettiğini de sözlerine ekledi.

Geçen yıl yaklaşık 5000 Taliban mahkumunun serbest bırakıldığını ve birçoğunun savaş alanına geri dönerek ülkedeki şiddetin daha da kötüleşmesine sebep olduğu belirtildi.

Afgan güçleri, Taliban tarafından ele geçirilen bir Pakistan sınır kapısını yeniden ele geçirdiklerini söyledi. Taliban ise sınır karakolunun kontrolünü kaybettiklerini inkar ediyor.

Hafta başlarında sosyal medyada yayınlanan video görüntülerinde, Kandahar yakınlarındaki Spin Boldak sınır kapısının üzerinde beyaz bir Taliban bayrağının dalgalandığı gösterilmişti. Taliban’ın Spin Boldak bölgesinde Afgan tarafını ele geçirmesinin ardından Pakistan tarafı kapatıldı.

Geçen hafta Pakistan, sınır kapısında karşıya geçmeye çalışan yüzlerce kişiye dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Çarşamba gününden bu yana yaklaşık 1.500 kişinin sınırda toplandığı bildirildi. İsmini vermek istemeyen Pakistanlı sınır yetkilisi, “İnsanlar huysuzlaştığı için müdahele etmek zorunda kaldık” dedi.

Spin Boldak bir sınır kasabası ve Afganistan’ın güney Kandahar eyaletinde, Pakistan sınırının yanındaki Spin Boldak Bölgesi’nde bulunuyor. Kandahar Eyaleti yıllardır Taliban’ın üst düzey liderlerinin bulunduğu bölgedir. Düzenli olarak Afganistan’a giren Taliban militanları Pakistan tarafından bu eyaletteki geçiş noktalarını kullanıyor.

Sınırdan çıkan büyük bir otoyol Pakistan’ın ticari başkenti Karaçi’ye bağlanıyor. Afganistan’ın milyar dolarlık eroin ticareti bu güzergah üzerinden Arap Denizi’ndeki limanına bağlanıyor. Taliban’ın en büyük gelir kaynağı bu eroin ticareti gösteriliyor.

Taliban son günlerde sınır kapılarını ele geçirerek, Afgan Hükümetinin elde ettiği gelirleri kendi el koymak istiyor.Spin Boldak sınır kapısının ele geçirilmesiyle, Kabil’in çok ihtiyaç duyduğu gelirler kısılırken, Taliban kendi kasalarını doldurmak istiyor.Spin Boldak sınır kapısı liman bağlantısı olan sonuncu geçiş noktasıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here