Yerleşim ve Lojistik Merkezi (HALO) modülü (sağda), Güç ve Tahrik Elemanı ile birlikte NASA'nın Ay Geçidi'nin çekirdeğini oluşturacak. Kaynak: Northrop Grumman

Northrop Grumman firması, NASA’nın Artemis Ay programı kapsamında Ay yörüngesine kurulacak ‘‘Ay Geçidi’’ (Lunar Gateway) adlı istasyonda yer alacak bir güneş enerjisi itiş modülü ile entegre yaşam alanlarının takılmasından ve test edilmesinden sorumlu olacak.

Northrop Grumman yaklaşık 935 milyon dolar değerindeki ihalesi ile NASA’ya ayın yörüngesinde yaşam alanı inşa edecek.

Ay yörüngesine kurulacak ‘‘Ay Geçidi’’ (Lunar Gateway) adlı istasyonda yer alacak Yerleşim ve Lojistik Merkezi (HALO), astronotların yaşayabileceği ve araştırmalarını yapabilecekleri ortamı sağlayacak.

Çin de, Ay’ın güney kutbunda bir üs kurmayı ve asteroitlerle Jüpiter’e 2030’a kadar araştırma robotları göndermeyi planlıyor. NASA yaptığı açıklamada ticari ve uluslararası ortaklarıyla birlikte ‘‘Ay Geçidi’’ adlı istasyonu bilimsel araştırmaları desteklemek ve Ay yüzeyine inişi mümkün kılmak için inşa edeceğini bildirdi.

NASA yaptığı açıklamada ticari ve uluslararası ortaklarıyla birlikte ‘‘Ay Geçidi’’ adlı istasyonu bilimsel araştırmaları desteklemek ve Ay yüzeyine inişi mümkün kılmak için inşa edeceğini bildirdi.

NASA’nın Artemis programı kapsamında sekiz ülke Ay’da araştırmalar yapmak için uluslararası bir anlaşmaya imza attı. NASA, Ay yüzeyinde uzun vadeli yerleşimler oluşturmak için standartlar belirlemeye çalışıyor.

NASA, Artemis programıyla Ay’a 2024 yılında SpaceX roketiyle astronot göndermeyi planlıyor.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here