Çatışmalar nedeniyle binlerce sivil evlerinden oldu.

Taliban güçleri şiddetli çatışmaların ardından Afganistan’ın kuzeyindeki önemli kentlerden Kunduz’u ele geçirdi.

Taliban yaptığı açıklamada, şehirdeki polis merkezi, valilik yerleşkesi ve hapishanenin ele geçirildiği belirtildi. Yabancı basın kaynakları havaalanı hariç, kentin her yeri Taliban tarafıdan alındığı açıklandı. Kentte tam bir kaos hakim olduğu, binaların ve alışveriş merkezlerinin alevler içinde kaldığı, kent merkezine Taliban bayrağının çekildiği bildirildi.

-
Helmand, Lashkar Gah’daki hava saldırılarından sonra Afganlılar hasarlı bir binayı inceliyor. Fotoğraf: Abdul Khaliq / AP Photo]

Kunduz’un ele geçirilmesi ile Taliban, cuma gününden bu yana üçüncü eyalet başkenti ele geçirmiş oldu. Kunduz’un alınması şu ana kadar Taliban’ın en önemli kazanımı oldu.

Görgü tanıkları, dün öğleden sonra şiddetli çatışmalar başladı, tüm hükümet karargahları Taliban’ın kontrolünde, sadece ordu üssü ve havaalanında bulunan Afgan güvenlik güçlerinin Taliban’a direndiklerini söyledi.

Taliban cuma gününden bu yana Nimruz ve Jawzjan eyaletleri başkentlerini ele geçirdi. Nemruz’un başkenti Zaranj’ın vali yardımcısı, kentin “savaşmadan” düşmesinden bir gün sonra, Taliban’ın Jawzjan başkenti Sheberghan’ı ele geçirdiğini söyledi.

Çatışmalar nedeniyle binlerce sivil evlerinden oldu. Ülkenin kuzeydoğusundaki Asadabad kentinde aralarında bebeklerin ve da bulunduğu ailelerin bir okula sığındığı bildirildi.

Afgan Savunma Bakanlığı, cumartesi akşamı ABD B-52 bombardıman uçaklarının Sheberghan’da birkaç Taliban hedefini vurduğunu söyledi.Bakanlık, Afgan komandosunun son 24 saatte eyalette koordineli operasyonlar yürüttüğünü, Taliban’ın eyalette “kilit noktaları ele geçirmeye çalıştıkları” için çatışmalarda ağır kayıplar verdiğini açıkladı.Silahlı grubun “hayalinin” gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekledi.

Taliban’ın birkaç haftadır ele geçirmeye çalıştığı güneydeki Kandahar ve Helmand eyaletlerinin başkentlerinde yoğun çatışmalar devam ediyor.

KUNDUZ KENTİ NEDEN ÖNEMLİ?

Kunduz, Afganistan’ın en büyük kentlerinden biri ve kuzey bölgelerine açılan kapısı. Konumu, kenti stratejik açıdan önemli kılıyor. Kunduz’u başkent Kabil de dahil diğer büyük şehirlere bağlayan yollar var ve bölge Tacikistan sınırında. 

Bu sınır, Afganistan’dan Orta Asya’ya ve daha sonra Avrupa’ya afyon ve eroin kaçırılmasında kullanılıyor. Kunduz’un kontrol edilmesi, bölgedeki en önemli uyuşturucu kaçakçılığı rotasının da kontrol edilmesi demek. 

Kent, Taliban için sembolik öneme de sahip, çünkü Kunduz 2001’den önce Taliban’ın kuzeyde güçlü olduğu yerlerden biriydi. Taliban güçleri 2015 ve 2016’da da kenti ele geçirmiş, ancak uzun bir süre tutunamamıştı.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here