Kraliyet Hava Kuvvetleri İskoçya’nın kuzeyinde Tayfun savaş uçakları ile Rus savaş uçaklarına önleme yaptı. Tayfun savaş uçaklarına havada yakıt ikmali sağlamak amacıyla RAF Brize Norton üssünden Voyager havadan yakıt tanker uçağı destek verdi.

Hava Kuvvetleri açıklamasında, “ iki adet Rus TU-142 ‘Bear-F’ Deniz Keşif ve Denizaltısavar savaş uçağı, NATO’nun kuzey hava polisi bölgesinden geçerken NATO tarafından izlendi. Uçakların Birleşik Krallık hava sahasına doğru uçmaya devam etmesi üzerine RAF Tayfun savaş uçakları Kuzey Denizi üzerinde soğuk savaş döneminden kalma iki T-142 savaş uçağının önü kesildi “ ifadelerini kullandı.

RAF Lossiemouth üssünde göreve katılan ismini vermeyen bir pilot uçuş hakkında şöyle konuştu: “ Bu başarılı müdahaleyi gerçekleştirmek için Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin dört bir yanındaki birimlerle yakın bir şekilde çalıştık. RAF Hava Kontrol Merkezi tarafından doğrudan TU-142’ye yönlendirildik. Bir RAF Voyager’dan havadan havaya yakıt tankeri, görev tamamlanana kadar havada kalabilmemizi sağladı.Daha sonra uçaklar İngiltere’nin ilgi alanından ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here