Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, AKSANGUR İnsansız Hava Aracı’nın 1000 uçuş saati tamamladığını açıkladı.

TUSAŞ resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, ” AKSUNGUR bir ilke imza attı..1000 uçuş saati tamamladı ” ifadelerini kullandı.

TUSAŞ Haziran ayında yaptığı açıklamada, Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ Aksungur İnsansız Hava Aracı (İHA) Orman Genel Müdürlüğü hizmetinde yangınla mücadele kapsamında kullanılacağı açıklanmıştı.

Orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance – MALE) pazarında yüksek yük taşıma kapasitesiyle öne çıkan Aksungur milli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

Aksungur keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı, muharip görevler ve yüksek irtifa operasyonları yerine getirebilen yeni bir İHA sistemidir. Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen 2 adet çift turbolu piston PD170 motorları sahip olan İHA, 750kg’a kadar faydalı yük taşıyabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here