Tayvan, Çin’in büyüyen füze tehditi ve aşırı uçuşlarına karşı Patriot Hava Savunma sistemlerinde revizyonu gidiyor. Çin’in son tatbikatlarında Tayvan füze savunmasında büyük açıklar tespit edildi.

Çin’in son füze denemleri ve savaş uçaklarının sınır ihlalleri nedeniyle Tayvan’ın füze savunmasında Patriot Hava Savunma sistemlerinin kapatamayacağı açıklar oluştuğu belirlendi. 

Ada basını, ABD ile imzalanan 83 milyon dolar tutarındaki sözleşmenin, Tayvan’ın Patriot füze bataryalarının önümüzdeki dört yıl içinde performansını değerlendirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacağını bildirdi. Focus Taiwan, füze yükseltme programının 20 Temmuz 2022’den 31 Aralık 2026’ya kadar süreceğini yazdı. 

South China Morning Post haberinde, Tayvan’ın Patriot PAC 2 füzelerini daha uzun menzilli  PAC 3 GEM standartlarına yükselteceğini belirtiyor. Haberde PAC 3 GEM’in 600 kilometrede balistik füzeleri durdurabilen genişletilmiş menzilli versiyonuyla iki tür füze alacağıda belirtildi. 

Focus Taiwan, eski sistemleri yükseltmeye ek olarak, 2021’de Tayvan’ın  PAC-3 Füze Segmenti Geliştirme (MSE) füzeleri satın aldığını ve ilk partinin 2025 ve 2026’da teslim edileceğini belirtiyor.

Tayvan Deniz Harp Okulu’nda eski bir eğitmen olan Lu Li-shih, ABD-Tayvan sözleşmesinin Tayvan’ın Patriot füze savunma sistemlerinin orijinal savaş kabiliyetini korumayı amaçladığını, ancak Tayvan’ın sahip olduğu füze sayısını artırmadığını söyledi. 

Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi ardından başlatılan askeri tatbikatlarda füzelerin kullanılması, Tayvan’ın füze savunmasında delikler açmış olabilir.

Dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemlerinden biri olarak tanıtılmasına rağmen Patriotler bazı savaş durumlarında etkisiz olabiliyor. Jeffrey Lewis, Dış Politika makalesinde Suudi Arabistan’ın Patriot füze sistemlerinin Yemen’deki Husi isyancıları tarafından ateşlenen balistik füzelere karşı etkisizliğine dikkat çekiyor. Lewis ayrıca, ABD Ordusunun Patriot’un 1991 Körfez Savaşı sırasındaki performansıyla ilgili rakamları manipüle etmiş olabileceğini, başlangıçta 47 balistik füzenin 45’ini durdurarak mükemmele yakın bir performans gösterdiğini, ancak daha sonra bu rakamı %50’ye indirdiğini belirtiyor. 

South China Morning Post gazetesi Tayvan’ın Tayvan Boğazı’ndaki Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) faaliyetlerini izlemek için Patriot’un yüksek güçlü radarlarını kullandığını belirtirken, savunma analisti Kris Osborn, The National’da Patriot füze önleyicilerinin savaş uçaklarına karşı koyacak donanıma sahip olmadığını belirtiyor. Osborne, Patriot sisteminin balistik füzeleri ve çoklu manevra hedeflerini takip edip yok edebilmesine rağmen gelen savaş uçaklarını düşürmede yetersiz kaldığını belirtiyor.

Tayvan Boğazı ortamında Patriot sisteminin  çok sayıda sınırlama ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.Eurasian Times 7 Ağustos’ta yayınladığı haberde, PLA’nın Tayvan çevresindeki sulara 11 Dong Feng füzesi fırlattığını ve adanın gelen füzelere karşı Patriot önleyicilerini kullanmadığını bildirdi. Haberde, Tayvan’ın Çin’in balistik füzelerine karşı cevap vermemesinin bir çok sebebi olabilir. 

Birincisi, Çin’in balistik füzeleri, Dünya’nın 100 kilometre üzerinde olan ve hava sahası sınırında bulunan Karman Hattı’nın üzerinde uçması. Basitçe söylemek gerekirse Tayvan, Çin’in füzelerini hava sahasında değil, uzayda oldukları için engellemedi. 

İkincisi, Çin’in Dongfeng füzelerinin yükselme aşamasının Çin topraklarında gerçekleştiğini ve Tayvan’ın savunma menzili dışında olduğu belirtiliyor. Füzelerin rota ortası aşaması Tayvan’ın üzerinde olmasına rağmen, uzaydayken Tayvan hava sahasının dışında olması gösteriliyor. Tayvan, Çin’in balistik füzelerini terminal aşamasında durdurabilse de, Patriot’un Suudi Arabistan’da gösterildiği vasat performansı, oldukça yüksek yörüngeli bir saldırı olasılığı göz önüne alındığında, böyle bir müdahalenin kısa bir zaman aralığı içinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Üçüncüsü Eurasian Times, Patriot füze önleyicilerinin maliyetinin Tayvan’ın sınırlı mermi stokunu kullanmasını engellemiş olabileceğinden bahsediyor. Patriot önleyicilerinin yüksek maliyeti Tayvan’ın füzeleri boşa harcamak istememesi rol oynamış olabilir. 

Son olarak Çin’in hipersonik silahlarının ortaya çıkışı, Patriot sistemlerini tamamen devreden çıkarabilir. Çin’in devlete ait medya kuruluşu Global Times 31 Temmuz’da yayınladığı haberde, Çin’in Pelosi’nin 2 Ağustos’ta Tayvan’a yapacağı beklenen ziyarete örtülü bir uyarı olarak  DF-17 hipersonik füzesinin test ateşlemesini gerçekleştirdiğini bildirdi. 

Mevcut hiçbir füze savunma sistemi hipersonik silahlara karşı etkili olamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here