Tayvanlı seçmenler Çin’in uyarılarını rağmen iktidar partisini üçüncü kez seçti

0
74

Tayvan’da iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi’nin (DDP) adayı ve mevcut başkan yardımcısı Lai Ching-te, Cumartesi akşamı seçim zaferini ilan etti.

Çin’in yeniden seçilmesi durumunda çatışma riskini artıracağı yönündeki uyarılara kulak asmayan Tayvan halkı, üst üste üçüncü kez iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi’nin adayı Lai Ching-te’yi seçti.

Lai, zaferinin ardından düzenlenen mitingde binlerce sevinçli destekçisine seslendi, “Bu gece Tayvan’a ait bir gece. Tayvan’ı dünya haritasında tutmayı başardık” dedi. Zaferiyle ilgili olarak, “Bu seçim, Tayvan halkının demokrasiye olan bağlılığını dünyaya gösterdi; umarım Çin de bunu anlar” şeklinde konuştu.

Tayvan’ın ABD’deki en üst düzey elçisi olarak görev yapan Hsiao Bi-khim ise Başkan Yardımcısı seçildi.

Tayvan Merkez Seçim Komisyonu’na (CEC) göre, Tayvan’ın iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi’nin (DPP) adayı Lai’nin toplam oyların %40’ından biraz fazlasını almasıyla oy sayımı sona erdi.

Muhalefetteki Kuomintang (KMT) partisinin adayı Hou Yu-ih oyların %33,49’unu, Tayvan Halk Partisi (TPP) adayı Ko Wen-je ise %26,45’ini aldı. Seçime 14 milyondan fazla kişi katıldı, yani seçime katılım oranı %71’in biraz üzerinde gerçekleşti.

Seçim sonucu, DPP’nin Tayvan’ın Çin’in tehditlerine karşı savunmasını güçlendirmesi ve Pekin’in ekonomik yaptırımları veya askeri gözdağı anlamına gelse de, “diğer demokratik ülkelerle ilişkilerini derinleştirmesi gereken fiili egemen bir ulus olduğu görüşünü” destekliyor.

Çin hükümetinin bir sözcüsü, seçim sonucunun “adadaki ana akım görüşü temsil etmediğini” söyledi.

Dönem sınırlaması nedeniyle yeniden aday olamayan eski başkan Tsai Ing-wen gibi, yeni seçilen Lai da Çin Komünist Partisi liderleri tarafından nefret ediliyor. Seçim sonucu Pekin ile Taipei arasındaki ilişkilerde herhangi bir iyileşmeye yol açması olası görünmüyor.

Lai’nin zaferi, ABD’nin Çin ile gergin ilişkileri istikrara kavuşturmaya ve rekabetin çatışmaya dönüşmesini engellemeye çalıştığı bir dönemde geldi. Eski başkan Tsai’nin döneminde ABD, adaya desteğini ve silah satışlarını artırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here