DENİZKURDU-I /2024 tatbikatı 4 denizde başarıyla gerçekleştiriliyor

0
81

Denizkurdu I-2024 Tatbikatı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2024 yılı harekât eğitim faaliyetleri kapsamında 7-16 Ocak 2024 tarihleri arasında Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de başarıyla icra ediliyor.

Toplamda 17 bin personelin görev aldığı tatbikata Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları da katıldı. Tatbikat, Deniz Kuvvetleri’nin sevk ve idare yeteneklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Tatbikatın Doğu Akdeniz’i kapsayan kısmına katılan fırkateynler, hücumbotlar, denizaltılar, yardımcı sınıf gemiler, mayın gemileri ve karakol gemileri Aksaz Limanı’ndan sabah erken saatlerinde hareket etti.

Tatbikatın ilk aşamasında, Aksaz Limanı çıkışında mayın karşı tedbir harekâtı olan ‘Taktik Pençe Harekâtı’ gerçekleştirildi. Mayın avlama gemisi TCG AKÇAY’ın tespit ettiği mayın, SAS timlerinin milli olarak geliştirdiği yöntemle etkisiz hale getirildi. Bu yöntemin özellikle Karadeniz’de kontrolsüz sürüklenen mayınların imhasında kullanılan bir metot olduğu vurgulandı.

Bölgedeki mayınlar etkisiz hale getirildikten sonra Yılancık Adası’na Amfibi Harekat gerçekleştirildi. İlk safhada amfibi harekata tehdit teşkil eden hedefler, taarruz helikopterleri ve su altı taarruz botu tarafından yapılacak havadan ve denizden atışlar ile etkisiz hale getirildi.

Havadan sızma harekatı kapsamında su altı taarruz timi hedef adaya paraşütle iniş yaparken, ilk giriş harekatının ikinci safhasında ise amfibi hücum timleri ve amfibi deniz piyadeleri havadan ve denizden çıkarma plajına intikal ederek hedef ada sualtı taarruz komandoları ile koordineli olarak ele geçirildi.

Amfibi harekatın ardından Denizaltı Savunma Harbi kapsamında DSH helikopterleri ile sonar daldırması yapılarak elde edilen temasın güvenlik seviyesi, deniz karakol uçağından atılan sonoboy ve Aksungur SİHA tarafından yapılan veri aktarımıyla yükseltildi. Hedefe deniz karakol uçağı tarafından Rextorp talim torbidosu atışı icra edildi. Denizaltı savunma harbi senaryosu, satha gelmeye zorlanan denizaltı TCG Doğanay’ın, TCG Salihreis’in sancak bordası istikametinde satıh yapması ile tamamlandı.

Tatbikat kapsamında TCG Salihreis ve ada sınıfı korvetler arasında yakın manevralar icra edilerek denizde malzeme transferi yapıldı.

Tatbikatın ikinci aşamasında ise yerli ve milli mermi TEMREN kullanılarak belirlenen hedef gemi imha edildi. SH-70 Seahawk helikopteri tarafından havadan satha Temren güdümlü mermi atışı yapılırken, bir sonraki aşamada ise bahsi geçen hedef gemi imha edildi. Ayrıca geminin imha edilmesi maksadıyla 4 hücumbot tarafından eş zamanlı su üstü atış gerçekleştirildi.

Tatbikatta, hava savunma atışları, kara bombardımanı atışları, deniz hava vasıtalarından güdümlü mermi atışları (TEMREN, MAM-L) gerçekleştirildi.

Tatbikat, 49 unsurun TCG SALİHREİS gemisini selamlamasıyla sona erdi. Donanma Komutanı Koramiral Kadir Yıldız ve birçok üst düzey komutanın katıldığı tatbikatta, 110 suüstü gemisi, 7 denizaltı, 27 uçak, 22 helikopter ve 22 insansız hava aracının görev aldığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here