TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) düzenlenen tören ile Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.  Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmiş en büyük gemisi TCG ANADOLU sancak gemisi olcak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bu gemiyi, Türkiye Yüzyılı’nda bölgesinde lider ve dünyada söz sahibi ülke konumumuzu perçinleyecek bir sembol olarak görüyoruz” dedi.

TCG Anadolu gemisinin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabi bu bizim için yeterli değil. İnşallah ikinci etabımız, bu uçak gemimizin tamını inşa etmek. Onun da görüşmelerini birçok ülke ile yaptık, yapıyoruz ve bunu da başaracağız. Bu gemiyi, Türkiye Yüzyılı’nda bölgesinde lider ve dünyada söz sahibi ülke konumumuzu perçinleyecek bir sembol olarak görüyoruz.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni’nde konuşuyor.

Törende konuşma yapan Bakan Akar, TCG ANADOLU gemisinin hizmete giriş töreninde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin, caydırıcı ve saygın niteliklerini artırmaya yönelik savunma sanayi projelerine azim ve kararlılıkla devam ettiklerini belirtti.

Bugün hizmete alınan TCG ANADOLU ile sac kesimleri yapılan MİLGEM fırkateynlerinin hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Akar, “Rusya-Ukrayna arasındaki savaş başta olmak üzere dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmeler ile bulunduğumuz coğrafya, kritik ürün ve hizmetlerin yerli sanayimiz tarafından ve millî kaynaklarla karşılanmasının ne kadar stratejik önemi haiz, hatta vazgeçilmez olduğunu ortaya koymaktadır. Bu açıdan yerli ve millî savunma sanayimizi geliştirmek bizler için millî istikbal mücadelesidir.” diye konuştu.

TCG ANADOLU 27 BİN TON İLE DONANMANIN EN BÜYÜK GEMİSİ

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU,Sedef Tersanesi Tuzla’da inşa edildi. İlk saç kesimi 30 Nisan 2016 tarihinde yapıldı. 5 Şubat 2018 tarihinde kızağa konulan ve 4 Mayıs 2019 tarihinde deniz indirilen TCG ANADOLU, 230 metre boy ve 32 metre genişliğe sahiptir. Gemi 27 bin ton deplasmanı ile donanmanın en büyük gemisidir. 

Kendi sınıfının dünya en iyisi olarak gösterilen gemi, en büyük sanayi ürünü, yapımı en karmaşık en uzun süren, 8,5 milyon adam saat ve 1 milyon adam gün ile yapıdı. Yaklaşık 1.200 metre Sedef Tersanesinden Rize’ye kadar mesafede kablo döşendi. Bu kabloları döşerken 35 bin ekipman 70 bin uç doğru yere bağlandı. Gemide 40 bin sensörden gelen bilgiler ve veriler komuta merkezine ulaşıyor. 

Dünya’nın en büyük elektrikli çift pervanesi aynı zamanda dümen görevi görmektedir. Bu pervaneler üstün manevra kabiliyeti sağlamaktadır. İspanyolların dördüncü dizaynı olan gemi, test kapsamında 60 gün seyir gerçekleştirdi. 

İNSANİ YARDIM HAREKATI DÜZENLEYEBİLECEK

TCG Andolu gemisi sahip olduğu kiritik yetenekler ile Denizden hava harekata ve güç aktarımı yapabilen sınırlı sayıda ülkeler arasına girmiştir. TCG Anadolu barış durumunda ağırlıklı olarak milli ve uluslararası tatbikat ve eğitimler, sancak ve varlık gösterme, arama-kurtarma ve insani yardım harekatı ile afet ve acil durum faaliyetlerinde görevlendirilecektir. 

Kriz ve harp durumlarında isa Amfibi harekat, hava harekatı, güç aktarımı, tahliye harekatı, denizde denetleme harekatı, komuta kontrol gemisi görevleri ve üzerinde konuşlandıracağı hava vasıtaları yetenekleri nispetin su üstü harbi, hava savunma harbi, elektronik harp ve denizaltı savunma harbi icra edebilecek. 

9.200 METREKARE KARA VE HAVA ARACI PARK ALANI MEVCUT

TCG Anadolu gemisinde 9.200 metrekare kara ve hava araçları park alanı bulunmaktadır. Hava aracı taşıma yeteneği kapsamında icra edilecek harekata bağlı olarak 12 insanlı veya insansız muharip uçak, farklı tipte 21 helikopter ve SİHA’lar gemide konuşlanabilecektir. Kara aracı olarak 13 tank, 27 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı, 6 Zırhlı personel taşıyıcı ve Zırhlı Muharebe Aracı, 33 Muhtelif araç ve 15 Römork geminin hafif ve ağar araç güvertesinde taşınabilecek. Havuz güvertesinde 4 adet Mekanize Çıkarma gemisi ve iki adet personel çıkarma botu bulunmaktadır. 

TCG Anadolu genel olarak 11 güverteye 6 spotlu uçuş platformuna, hangar hafif ve ağır araç güvertelerine, 30 yataklı hastaneye, çeşitli silah sensörlerle komuta kontrol sistemine sahiptir.

GEMİ TOPLAM 1.400 PERSONEL KAPASİTELİ  

Anadolu gemisi 400 personele ilave olarak 50 uçuş, 200 Türk Deniz Gücü, 50 sağlık ve 700 Amfibi personel olmak üzere toplam 1400 personel kapasitesine sahiptir. Bu personeli 90 gün süreyle sahile bağlı olmadan destekliye bilmektedir.

BAYKAR firmasının TB3 SİHA ve KIZILELMA İnsansız savaş uçakları tören için gemiye yerleştirildi. TB3 2024 yılında, KIZIELMA 2025 yılından itibaren TCG ANADOLU’da görev yapacak.”

TCG Andolu gemisini uçak gemisi misyonuna yaklaştırma çalışmaları kapsamında BAYKAR firmasının TB3 SİHA ve KIZILELMA İnsansız savaş uçakları gemi üzerinden operasyon yapılabilir hale getirilmesi planlanıyor.

MİLGEM 6-7-8`inci gemilerin sac kesim merasimi yapıldı.

Ayrıca törende  MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki üç İSTİF sınıfı Fırkateynin saç kesim merasimide gerçekleştirildi.Fırkateynler üç ayrı özel tersanede eş zamanlı olarak 36 ayda inşa edilecek.

TCG Anadolu Komutanı Deniz Kurmay Albay Erhan Akbayram ant içmesi ardından, TCG ANADOLU  personeli gemiye sevk edildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here