Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’ye karşı askeri yetenekleri sergilemeye devam ediyor. Devlet medyası nükleer yetenekli su altı saldırı insansız deniz aracını test ettiğini açıkladı. 

Kuzey Kore’nin Haeil-2 adlı nükleer yetenekli insansız su altı saldırı silahı test sırasında 71 saat 6 dakika boyunca 1000 kilometre (620 mil) yol kat ettiği ve simüle edilmiş bir hedefi başarıyla vurduğu iddia edildi. 

İnsansız sualtı aracının, liman kenti Tanchon yakınlarındaki sularda maket savaş başlığını başarıyla vurduğu ifade edilen haberde, silahın ‘ölümcül saldırı yeteneği’ ile 1000 kilometre mesafedeki hedefleri vurabileceğini kanıtladığı kaydedildi.

Bazı analistler, su altı aracının hazır olup olmadığı konusunda şüpheli olsalar da KCNA Devlet Haber Ajansı sistemin Kuzey Kore’ye karşı askeri eylemleri engellemeye yardımcı olacağını belirtti.

Yayınlanan fotoğraflarda, büyük koyu renkli bir torpido şeklinde nesne, bu nesnenin su altındaki rota izleri  ve deniz yüzeyinde bir patlama görünüyor. 

Kuzey Kore, denizaşırı kullanılabilecek ve aynı zamanda nükleer kapasiteye sahip ‘radyoaktif tsunami’ oluşturabilecek ‘Haeil-1’ adlı su altı dronunu geçen ay iki kez test etmişti.

Drone’un, ‘süper ölçekli radyoaktif tsunami oluşturarak düşman gemilerine ve limanlarına saldırmak için tasarlandığı’ iddia edilmişti.

Kuzey Kore’nin geliştirdiği son silahın, ABD’nin kıyı şehirlerini yok edebilecek radyoaktif okyanus dalgaları ve nükleer tsunamiler üretme yeteneğine sahip olduğu öne sürülen Rus Poseidon torpidolarına benzediği değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here