TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST’in her yıl büyümeye devam edeceğine inanıyorum. TEKNOFEST kuşağı, insanlığa huzur getirecek.” dedi.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı. İlk kez 2018 yılında gerçekleştirilen TEKNOFEST’in bu yıl toplamda 8’incisi düzenleniyor.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, “TEKNOFEST’in her yıl büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Kök salan fideler ağaçlara dönüşecek. Bu ağaçlar büyüdükçe gençlerimizin öz güveni daha da artacak. TEKNOFEST kuşağı, insanlığa huzur getirecek.” şeklinde konuştu.

Bayraktar, savunma sanayisindeki başarının diğer sivil alanlara da yayılması gerektiğine vurgu yaparak, “Teknolojik dönüşüm hızla ilerliyor ancak bu dönüşümde insan değerlerini unutmamalıyız. Sosyal medyanın insanları birbirinden uzaklaştırmak yerine yakınlaştırması gerekiyor. Teknolojiyi adalet, merhamet ve güzel ahlak değerleriyle birleştirmeliyiz.” dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır, TEKNOFEST’in Ankara ayağının çevrim içi ziyaretçi kayıtlarının İstanbul’daki organizasyonun 5-6 katı olduğunu belirtti.

Hıdır, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü vesilesiyle bu yıl TEKNOFEST’in İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenleneceğini ifade etti. İstanbul TEKNOFEST’inin nisan sonunda Atatürk Havalimanı’nda yoğun bir ziyaretçi katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Hıdır, bu organizasyonda 1 milyon 720 bin ziyaretçi sayısının 2,5 milyona yükseldiğini ve TEKNOFEST’in rekorunu güncellediğini belirtti.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu konuşmasına şöyle devam etti: “Toplamda 10 farklı tema üzerinde yarışmalar düzenliyoruz. Uzay/havacılık, tarım, sağlık ve eğitim teknolojileri gibi çok farklı alanları içeriyorlar. Takımlarımız bu başlıklarda geliştirdikleri fikirleri ve girişimleri akademisyenler ve uzmanlara sunacaklar ve değerlendirmeye tabi tutulacaklar. Bu yarışmanın sonunda toplamda 10 milyon TL’yi aşan ödül ekipleri bekliyor olacak.”

Festival, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde, bakanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 125 kurumla gerçekleşiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here