Projeyle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ZMA-15 Araçları ZMA Modernizasyonu ile yenileniyor.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan haftalık basın toplantısında, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, tam bağımsız savunma sanayisi hedefine yönelik olarak geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünleriyle Silahlı Kuvvetlerimizin her geçen gün daha da güçlendiğini ve caydırıcılığını artırdığını belirtti.

Bu çerçevede, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 2 Temel Eğitim Helikopteri, 4 Seyyar Havan Tespit Radarı, 8 Zırhlı Tanksavar Aracı, 17 NEFER Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı ve 1 Araçlı Mayın/El Yapımı Patlayıcı Dedektörü eklendiğini açıkladı.

Seyyar Havan Tespit Radarı (SERHAT), 2014 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunuyor. SERHAT, havan mühimmatlarını tespit etme, takip etme ve atım-düşüm yerlerini hesaplayabilme kabiliyetine sahiptir. Bu sayede, kritik üs bölgelerinin güvenliği sağlanmaktadır.

Ayrıca, Barbaros Yarı Ömür Modernizasyon Projesi kapsamında, Millî Savaş Yönetim Sistemi ve Elektronik Sensör Sistemlerinin modernizasyonu yapılan TCG ORUÇREİS fırkateyninin ilk kontrol seyrini 16 Kasım’da başarıyla gerçekleştirdiğini söyleyen basın sözcüsü Aktürk, geminin kontrol seyrinin tamamlanmasının ardından Deniz Kabul Test faaliyetlerinin yapılacağını ifade etti.

Barbaros Yarı Ömür Modernizasyon Projesi kapsamında MSB Gölcük Tersanesi Komutanlığında modernizasyona tabi tutulan TCG ORUÇREİS, Millî Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT SYS) ve Elektronik Sensör Sistemlerinin modernize edilmesini müteakip ilk kontrol seyrini 16 Kasım 2023 tarihinde Gölcük bölgesinde başarıyla icra etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harbe hazırlığını en üst seviyede tutmak amacıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine aralıksız devam edildiğini belirten Aktürk, şu konulara değindi:

  • NATO Artırılmış Teyakkuz Faaliyetleri kapsamında düzenlenen ADAPTIVE HUSSARS Tatbikatı başarıyla icra edildi.
  • Türk ve Pakistan SAT ve İkbal Timleri arasında müşterek çalışabilirliği geliştirmek amacıyla AYYILDIZ,
  • Deniz Güvenliği, ülkelerin deniz güvenliği paydaşları arasındaki iş birliği ve farkındalığını artırmak maksadıyla,
  • DOĞU AKDENİZ, katılımcı ülkelerin görev yeteneklerini değerlendirmek, insani yardım/doğal afetlere müdahale usullerini geliştirmek amacıyla,
  • DYNAMIC MASTER, NATO ülkeleri arasında komuta kontrol, muhabere, bilgi mübadelesi konularında birlikte çalışabilirliği geliştirmek maksadıyla,
  • STEADFAST JACKAL Tatbikatları, Müşterek Görev Kuvveti karargâhı olarak eğitim ve planlama yeteneklerinin geliştirilmesi için,
  • Millî Anadolu Kartalı 2023 Eğitimi, Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın hava harekâtı görevlerine yönelik taktik planlama ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla icra edilmektedir.

Ayrıca, 28 Kasım-06 Aralık tarihleri arasında NUSRET 2023 Davet Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır. NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2 kapsamında:

  • Almanya Deniz Kuvvetlerine ait FGS OLDENBURG İzmir’e liman ziyareti gerçekleştirdi,
  • İspanya Deniz Kuvvetleri gemisi ESPS PATINO ise Aksaz’a liman ziyareti gerçekleştirmektedir.

Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait BNS SANGRAM gemisi, Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti (UNIFIL) görevi kapsamında Mersin’e liman ziyareti gerçekleştirmektedir. 20-23 Kasım 2023 tarihleri arasında Fransa’ya liman ziyareti icra etmekte olan TCG KINALIADA korvetimiz, 25-28 Kasım 2023 tarihleri arasında da Arnavutluk’a liman ziyareti gerçekleştirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here